Pored sve elegancije Pariza – modernističke, postmodernističke, klasicističke, art deco Belle Époque stilova arhitekture, niko ne bi pretpostavio da se u Gradu svetlosti može naći i brutalistička arhitektura, koja obično asocira na komuističke zemlje.

U prestonici Francuske nećete naći mnogo primeraka ove arhitekture, a naročito ne u centru. Za razliku od Londona u kome su se velike i poznate zgrade gradile u ovom stilu (na primer, National Theatre), u Parizu, odnosno, u okolini Pariza su, inspirisani brutalizmom, građeni čitavi blokovi za stanovanje, i izgledaju kao da nisu sa ovog sveta.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrés (@kirowasaky)

Plan je bio da se ovi blokovi podignu kako bi se grad dodatno proširio zbog priliva sve većeg broja ljudi posle Drugog svetskog rata. To je bio deo urbanističkog projekta Pariza kako centar grada ne bi bio toliko opterećen.

Ovi blokovi se umnogome razlikuju od uobičajene turističke rute Pariza koja podrazumeva Ajfelovu kulu, Notr Dam i muzej Luvr. Imate osećaj kao da se ne nalazite u istom gradu, pa čak i u istom univerzumu.

Brutalističku arhitekturu u Parizu možete naći u 19. arondismanu. Blok je izgrađen 1970. godine, a arhitekta je bio Martin van Trek. U ovom stilu je izgrađena i glavna zgrada UNESCO-a u obliku trolista.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marek Bašta (@markusffc)

Kuća cveća ili Les Choux in Créteil je jedna od najzanimljivijih zgrada brutalističke arhitekture u svetu. Izdvaja se po svom obliku koji podseća na neobičan cvet ili klip kukuruza.

Zgrada se nalazi na jugoistoku Pariza i izgrađena je 1969. godine. Nekada je izazivala podsmeh, ali se danas, zapravo, mnogi dive njenoj lepoti, naročito neobičnim balkonima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by #SOSBrutalism (@sosbrutalism)

Comments