“Potrošači su napokon fokus stavili na održivost”, ističe Lee Lucas, direktor Akademije za maloprodajnu modu. “Kupci se polako udaljavaju od brze mode i pojavljuju se novi talasi potrošača koji su spremni da ulažu u kvalitetnije predmete.”
Tokom prošle godine ovo se ispostavilo tačnim, jer je broj Britanaca koji favorizuju odeću koja će trajati, sa samo jedne trećine porastao na 51,4%. S druge strane, u istom vremenskom periodu broj ljudi koji se zalažu za brzu modu smanjio se za 46,2% – što je uspeh za obožavaoce Grete Thunberg širom sveta.
Većina modnih potrošača donosi više održivih izbora u vezi sa svojom garderobom – 71,3% opredeljuje se za reciklažu odeće umesto bacanja iste u kante za smeće.
Zahvaljujući aplikacijama poput Depop-a koji doprinose porastu popularnosti dobrotvornih i štedljivih kupovina, čini se da je preko dve trećine Velike Britanije spremno da odbaci koncept rasipne prirode brze mode, a statistički gledano, žene su više za to nego muškarci.
“Ovaj pomak ka reciklaži i kupovini polovnih proizvoda nije samo ušteda novca, već je odraz toga kako kupci sve više vode računa o modnom otpadu i lancu snabdevanja”, objašnjava Lee Lucas.
Fotografije: unsplash.com
Vladislava Milovanović