Četvrti Festival kreativnosti biće održan 26. i 27. maja 2013. godine u Velikoj sali Doma omladine Beograda (Makedonska 22, Beograd).

U programu ovogodišnjeg festivala učestvovaće učenici iz 21 škole iz Beograda, Sečnja, Čačka, Bačke Palanke, Kragujevca, Kruševca, Niša, Kikinde, Loznice, Velikog Gradišta, Jagodine, Subotice i Vranja. Školski timovi predstaviće publici i članovima stručnog žirija rezultate svog višemesečnog rada s mentorima u okviru projekta Internest.

Festival kreativnosti

Festival kreativnosti označava završnu tačku u godišnjoj realizaciji projekta Internest koji organizuje udruženje “Biblioteka Plus” u saradnji s izdavačkom kućom “Clio”. Ideja ovog projekta, kao i samog festivala, jeste da omogući talentovanim srednjoškolcima da bolje razumeju medije i da podstakne njihovo multimedijsko stvaralaštvo.

Svi školski timovi koji su učestvovali u projektu odabrali su po jednu od ponuđenih knjiga iz oblasti sociologije, antropologije, umetnosti, istorije, teorije i kritike masovnih medija, detaljno proučili njenu sadržinu i na osnovu toga proširili njen sadržaj u najraznovrsnijim medijima. Knjiga služi kao inspiracija i podsticaj učenicima da iskoriste svoj talenat i kreativnost za primenu i predstavljanje usvojenog sadržaja korišćenjem drugih medija, kao što su izložbe, kratki filmovi, scenski prikazi, internet prezentacije.

Projekat Internest

thumb 502 2281 Četvrti Internest Festival kreativnosti 2013.

Projekat Internest usmeren je na mlade ljude koji, uprkos tome što svakodnevno koriste i troše medijske sadržaje, nedovoljno poznaju kako ti sadržaji nastaju, šta znače i kome su upućeni - što otvara prostor za razne vrste manipulacija i zloupotreba

Ideja projekta jeste da srednjoškolcima omogući da razviju medijsku kulturu i da ih podstakne na kreativno tumačenje odabranog sadržaja, te se od njih očekuje da knjige koje su odabrali za svoje projektne zadatke prvo pažljivo pročitaju i shvate. Svaka od ponuđenih knjiga obrađuje širok spektar pitanja iz oblasti istorije kulture i sveta masovnih medija. U skladu s tim, projektna grupa se opredeljuje za pokretanje rasprave u javnosti o nekom od problema kojima se knjiga bavi ili, pak, da neke od teza iznetih u knjizi proveri na primeru sopstvene sredine. Način na koji projektna grupa pokušava da animira svoju okolinu i iskoristi povratnu spregu deo je kreatvinih rešenja koja se od nosilaca projekta očekuju.

Tokom proleća (od 13. marta do 8. maja) u svim školama koje su učestvovale u projektu Internest organizovana su i gostujuća predavanja koja su vodili stručnjaci iz oblasti humanističkih nauka, kulture, medija i umetnosti. Među predavačima su bili Rastko Ćirić (strip, animacija i kompjuterske igrice), Velimir Ćurguz Kazimir (Medijska arhiva), Aleksandar Luj Todorović (Umetnost i tehnologija), Aleksandar Dimitrijević (Psihološki značaj komunikacije), Stanko Crnobrnja (Estetika televizije i novih medija), Ana Sofrenović (Stvaralaštvo i diplomatija mladih), Dragan Janjić (Novinarstvo i novi mediji), Višnja Kisić (Kreativne industrije i kreativno društvo), Maja Vukadinović (Medijska kultura i potrošačko društvo), Petar Lazić (Retorika i javni govor), Davor Džalto (Izazovi obrazovanja u savremenom dobu), Ana Altaras Dimitrijević (Kreativnost i talenat), Marina Marković (Govorna kultura), Goran Marković (Umetnost filma i budućnost pokretnih slika), Zoran Hamović (Upravljanje talentom i intelektualna svojina), Tamara Vučenović (Nove uloge autora i čitalaca u digitalnom dobu), Gordana Simončić (Informacijska pismenost i obilje informacija), Gordana Ljubanović (Digitalne ili virtuelne biblioteke), Dejan Cukić (Razumevanje rok kulture), Nina Mihaljinac (PR škole i kultura odevanja), Dragomir Zupanc (Video i televizijska produkcija) i mnogi drugi.

Comments