Četvrti Festival kreativnosti biće održan 26. i 27. maja 2013. godine u Velikoj sali Doma omladine Beograda (Makedonska 22, Beograd).
U programu ovogodišnjeg festivala učestvovaće učenici iz 21 škole iz Beograda, Sečnja, Čačka, Bačke Palanke, Kragujevca, Kruševca, Niša, Kikinde, Loznice, Velikog Gradišta, Jagodine, Subotice i Vranja. Školski timovi predstaviće publici i članovima stručnog žirija rezultate svog višemesečnog rada s mentorima u okviru projekta Internest.
Festival kreativnosti
Festival kreativnosti označava završnu tačku u godišnjoj realizaciji projekta Internest koji organizuje udruženje “Biblioteka Plus” u saradnji s izdavačkom kućom “Clio”. Ideja ovog projekta, kao i samog festivala, jeste da omogući talentovanim srednjoškolcima da bolje razumeju medije i da podstakne njihovo multimedijsko stvaralaštvo.
Svi školski timovi koji su učestvovali u projektu odabrali su po jednu od ponuđenih knjiga iz oblasti sociologije, antropologije, umetnosti, istorije, teorije i kritike masovnih medija, detaljno proučili njenu sadržinu i na osnovu toga proširili njen sadržaj u najraznovrsnijim medijima. Knjiga služi kao inspiracija i podsticaj učenicima da iskoriste svoj talenat i kreativnost za primenu i predstavljanje usvojenog sadržaja korišćenjem drugih medija, kao što su izložbe, kratki filmovi, scenski prikazi, internet prezentacije.
Projekat Internest
Ideja projekta jeste da srednjoškolcima omogući da razviju medijsku kulturu i da ih podstakne na kreativno tumačenje odabranog sadržaja, te se od njih očekuje da knjige koje su odabrali za svoje projektne zadatke prvo pažljivo pročitaju i shvate. Svaka od ponuđenih knjiga obrađuje širok spektar pitanja iz oblasti istorije kulture i sveta masovnih medija. U skladu s tim, projektna grupa se opredeljuje za pokretanje rasprave u javnosti o nekom od problema kojima se knjiga bavi ili, pak, da neke od teza iznetih u knjizi proveri na primeru sopstvene sredine. Način na koji projektna grupa pokušava da animira svoju okolinu i iskoristi povratnu spregu deo je kreatvinih rešenja koja se od nosilaca projekta očekuju.
Tokom proleća (od 13. marta do 8. maja) u svim školama koje su učestvovale u projektu Internest organizovana su i gostujuća predavanja koja su vodili stručnjaci iz oblasti humanističkih nauka, kulture, medija i umetnosti. Među predavačima su bili Rastko Ćirić (strip, animacija i kompjuterske igrice), Velimir Ćurguz Kazimir (Medijska arhiva), Aleksandar Luj Todorović (Umetnost i tehnologija), Aleksandar Dimitrijević (Psihološki značaj komunikacije), Stanko Crnobrnja (Estetika televizije i novih medija), Ana Sofrenović (Stvaralaštvo i diplomatija mladih), Dragan Janjić (Novinarstvo i novi mediji), Višnja Kisić (Kreativne industrije i kreativno društvo), Maja Vukadinović (Medijska kultura i potrošačko društvo), Petar Lazić (Retorika i javni govor), Davor Džalto (Izazovi obrazovanja u savremenom dobu), Ana Altaras Dimitrijević (Kreativnost i talenat), Marina Marković (Govorna kultura), Goran Marković (Umetnost filma i budućnost pokretnih slika), Zoran Hamović (Upravljanje talentom i intelektualna svojina), Tamara Vučenović (Nove uloge autora i čitalaca u digitalnom dobu), Gordana Simončić (Informacijska pismenost i obilje informacija), Gordana Ljubanović (Digitalne ili virtuelne biblioteke), Dejan Cukić (Razumevanje rok kulture), Nina Mihaljinac (PR škole i kultura odevanja), Dragomir Zupanc (Video i televizijska produkcija) i mnogi drugi.