Svečano otvaranje 29. Amstel Fashion Weeka upriličeno je u Choomich Design District-u 26. marta. Event sa temom MODAMORFOZA je na jedinstven način kroz fotografije Miloša Nadaždina predstavio sve dizajnere i radnje ovog novog centra autorske mode.
Kada je sada već daleke 1998. godine u okviru izuzetnog projekta “Žudnja za životom” beogradska manekenka Maja Atanasijević izvela destriptiz na stepenicama Čumićevog sokačeta, to je bio modni incident i umetnička provokacija. U epicentru estradno-šanerske moći, u centru Beograda, u nekada prvom šoping-molu u prestonici, slučajni prolaznici su prisustvovali efektnom umetničkom performansu koji je apostrofirao jezu devedesetih – estradne pevačice, njihove hitove za mase i jefitini imidž striptizeta koji se graničio sa vulgarnošću. Potom je u kratkom vremenskom periodu u ovom jedinstvenom tržnom centru na otvorenom, u kome se nekada išlo po italijanske cipele i svakoliku garderobu sa Zapada, zavladala tišina.
Otprilike u isto vreme beogradski Fashion Week bio je u prvim godinama postojanja i to kao autentična urbana provokacija – revije mladih dizajnera održavale su se u ambijentalnim prostorima poput beogradske Barutane, manekeni modnog studija “Click” (između ostalih i pomenuta Maja Atanasijević) bili su vedete noćnog života Beograda, a interesovanje za autorsku modu bilo je posebno među mlađom publikom, koja se uz elektronsku muziku obrazovala na magazinima The Face, Dazed&Confused i i-D. Generacije beogradskih dizajnera stasale su upravo na beogradskoj Nedelji mode, u godinama kada su odlazeći u inostranstvo, gde su stvarali svoje internacionalne karijere, posmatrali kako se Čumićevo sokače, nekadašnji prestonički modni bum pretvara u hrpu avetinjski praznih izloga.
U eri u kojoj je monogram modna kultura izuzetno dominantna, posebno u Srbiji u kojoj je godinama tekstilna industrija uništavana, i gde se, paradoksalno, statusni simbol stiče zahvaljujući jednoj trivijalnoj stvari kakva je markirana tašna, autorska moda dođe više kao ekskluzivni koncept – u odnosu na ograničen broj kupaca i nemogućnost šire prezentacije. A onda je od nedavno, od jednostavne privatne inicijative stvoren modni koncept koji je za samo nekoliko meseci promenio imidž najpoznatijeg šoping mola u gradu.
Da Čumić ponovo postane trendi modna destinacija u gradu, pobrinula se ekipa koju čini više od četrdeset beogradskih dizajnera, afirmisanih kod nas i u svetu, višestruko nagrađenih za svoje kolekcije na beogradskom Fashion Week-u, najvažnijoj modnoj manifestaciji u zemlji. Nekadašnji Čumić je danas Choomich Design District, mesto na kome po prvi put u zemlji svoje radnje imaju različite generacije beogradskih dizajnera, od nekih koji su se davno upustili u proizvodnju i prodaju, poput Verice Rakočević, do nove generacije mladih dizajnera koje poslednjih godina predvode Dejan Despotović, Tijana Pavlov, Ana Ljubinković…
Na inicijativu modnog tandema “Punkuffer” koji čine Bojan Milisavljević i Marko Nenadić, Verice Rakočević i najmlađe ekipe beogradskih modnih kreativaca, od novembra u centru grada u Čumićevom sokačetu rade radnje u kojima se prodaje autorska moda. Ovaj koncept je jedinstven po tome što su svi dizajneri ujedinjeni na jednom mestu i što u ovom svojevrsnom modnom distriktu može da se pronađe ženska i muška autorska moda, širok dijapazon različitog asesoara, i to već sutradan pošto autori prezentuju svoje kolekcije na Fashion Week-u.
Osim toga Choomich je mesto susreta mladih beogradskih umetnika različitih profesija, kupaca i obožavalaca mode, modnih fanova. Danas, kada svetski modni blogeri komanduju informacijama iz prvih redova sa najznačajnijih svetskih nedelja mode, njihove beogradske kolege na svojim blogovima takođe pišu o Choomichu kao mestu koje je a must see za sve poklonike mode, sporedne, ali izuzetno uzbudljive pojave u našim životima.
Inicijativa koju su u kratkom vremenskom roku realizovali beogradski dizajneri nije samo značajna za njih; ona je više od lične promocije i prezentacije jer je sa simboličnim budžetom ostvarena ideja koja je promenila i unapredila urbano gradsko jezgro dajući mu potpuno nov izgled i modno-umetnički koncept.
Fotograf: Nemanja Obradović je vizuelni umetnik koji neprestano traga za neobičnim, lepim, stvarnim. Sportista koji otkriva ekstremnu stranu sebe. Čini mu se da ponekad živi kao da igra u svom filmu.