Kada pokušavamo da simultano obavljamo nekoliko zadataka, više se zamaramo, pijemo više kafe i više jedemo – pokazala su istraživanja. Organizam prepoznaje gubitak energije i šalje nam poruku da nam je potrebna hrana ili kafa, a zapravo nam je potrebna samo pauza, kažu neuronaučnici, preporučujući da pokušamo sa tom taktikom, koja se dobro pokazala u istraživanjima. Petnaestominutna pauza na svaka dva sata omogućava nam da budemo koncentrisaniji i produktivniji, a gotovo je svejedno kako ćemo provesti pauzu. Možemo uraditi vežbe istezanja, prošetati, gledati kroz prozor, čitati, meditirati. Pauze omogućavaju mozgu da se “resetuje” – setite se kako mozak radi kad pokušavate nečeg da se setite. Dok uporno razmišljate (i nervirate se), ne ide vam, a kad počnete da radite nešto sasvim drugo i zaboravite na problem, kad date mozgu pauzu, on sam pronađe podatak koji vam je bio potreban i odjednom se setite ili shvatite ono oko čega ste se mučili i to u trenutku kad o tome uopšte ne razmišljate.
Po sličnom principu funkcioniše “restovanje” mozga tokom pauze – misli lutaju, bavite se nečim što nema veze sa malopređašnjom problematikom i zahtevima, a petnaest minuta posle svaka dva sata koncentracije, mozgu je dovoljno da se osveži i bude spreman za novi period od dva sata produktivnog rada.
Neuronaučnici upozoravaju da možete istovremeno obavljati više nezahtevnih poslova, odnosno, možete slušati muziku i prati sudove, ili peglati, ali ako treba da obavite neke složenije i zahtevnije zadatke, onda svakome od njih morate posvetiti punu pažnju.
Na hemijskom nivou, multitasking stvara povratnu spregu zavisnosti od dopamina – mozak oseća nagradu, što vodi ka gubljenju fokusa, odnosno sposobnosti da se duže koncentrišemo na jedan zadatak i stvara potrebu za stalnim spoljašnjim stimulansima. Pre nego što podlegnete ovom prikrivenom obliku zavisnosti, organizujete svoje aktivnosti po prioritetima i nastojte da ne upadate u začarani krug multitaskinga – a to se posebno odnosi na upotrebu društvenih mreža i interneta, upozoravaju stručnjaci.
Fotografije: unsplash.com
Brankica Milošević