Odbacivanje brushaltera

Ako nemaš grudi, brushalter ti i ne treba, osim da nadoknadi i istakne ono čega nema – ali čitava ideja je bila protest, gest oslobađanja, izraz ravnopravnosti – muškarci nisu morali da se utežu i sputavaju i da trpe nikakve stege na svom telu, pa su ih i žene demonstrativno odbacivale.

Duga ravna kosa

Krajem šezdesetih godina duga ravna kosa bila je ultimativni simbol lepote, slobode, mladosti i duha. Mnogi muškarci su takođe nosili dugu kosu i na taj način su se razlikovali (drastično) od konzervativne generacije svojih roditelja i njihovih savremenih sledbenika. Žene su se pobunile protiv visokih punđi i zahtevnih frizura, želeći da odahnu od tog modnog diktakta, a muškarci protiv vojničke strogosti kratko ošišanih frizura i ograničenih pogleda na muževnost.

Podređenost

Iako je seksualna revolucija bila u jeku, sa svim pratećim elementima bunta, one i dalje nisu bile prihvaćene kao ravnopravne i muškarci su nakon perioda zabave i ludovanja očekivali da se skrase sa ženom koja je spremna da bude supruga, domaćica i majka na tradicionalan način, da podredi sebe domu i porodici. Osim toga, zakonska pravila su bila ograničavajuća – neudate žene često nisu mogle da dobiju kreditnu karticu, a udatim je bilo potrebno pismeno odobrenje muževa za mnoge stvari. Mnoge škole su bile zatvorene za žene, sve do kraja sedamdesetih godina prošlog veka. Ukoliko je žena imala veće ambicije nego da bude dobra supruga i majka, izazivala je nepoverenje i osudu sredine.

Izvor fotografija: instagram.com/vintage70s

Brankica Milošević

Comments