U poslednje vreme na malim ekranima vlada prava pomama za istorijskim serijalima. Srčanost, herojstvo i izvanredne sposobnosti pojedince su učinili važnim figurama za čitavo čovečanstvo. Sledi lista deset najuticajnijih istorijskih ličnosti koje zaslužuju sopstveni serijal.
1. Džingis-kan (Genghis Khan)
Džingis-kan je u istoriji ostao zapamćen kao veličanstveni osvajač i tvorac najveće kopnene imperije. Njegove vojne i liderske veštine načinile su ga jednim od najizuzetnijih ratnika svih vremena. Ako uzmemo u obzir njegov potresni život, od maloletnog naslednika mongolskog carstva, preko pohoda na Kinu, Aziju, Tangute, pa sve do misteriozne smrti, zaključićemo kako biografija Džingis-kana zaslužuje da bude dokumentovana u vidu TV serije.
2. Katarina Velika (Catherine the Great)
Prema mišljenju mnogih, u današnjoj filmskoj i TV industriji previše pažnje se posvećuje britanskoj kraljevskoj dinastiji, dok su predstavnici nekih drugih monarhija nepravedno zanemareni. Među njima je i Katarina Velika, ruska carica koja je vladala u periodu od 1762. do 1796. godine. Najpoznatija je po širenju obrazovanja i važnim odlukama na polju medicine i poljoprivrede. Iako se zalagala za prosvetiteljstvo, bila je i vrsni strateg i ratnik. Mini serijal o liku i delu ove vladarke sigurno bi bio veoma gledan, jer pored aktivnog političkog života, Katarina Velika je imala i veoma intrigantan ljubavni život.
3. D. B. Kuper (D. B. Cooper)
Legenda o D. B. Kuperu živi uprkos istorijskim faktima. Spektakularna otmica aviona na relaciji Portland-Sijetl, iznuda od 200,000 dolara i skok padobranom sa visine od 3,000 metara doneli su mu titulu najsenzacionalnijeg kriminalaca na svetu.
4. Mata Hari (Mata Hari)
Život najpoznatije špijunke na svetu neosporno je dobar predložak za istorijski mini serijal. U njenoj biografiji piše kako je bila kurtizana i egzotična plesačica, a kada je optužena za dvostruku špijunažu i streljana u Prvom svetskom ratu, postala je sinonim za zagonetnu ženu. Čuveni film sa Gretom Garbom (Greta Garbo) odlično opisuje njen život, ali se čini kako je potrebno neko sveže i “dokumentarnije” ostvarenje.
5. Bajard Rastin (Bayard Rustin)
Ime ovog čoveka povezano je sa dva velikana – Martin Luter Kingom (Martin Luther King) i Gandijem (Mohandas Gandhi). Čuven po aktivizmu i borbi za ljudska prava, Rastin je postao jedna od najznačajnijih političkih figura 20. veka. Pacifista, vizionar i borac za ljudska prava, a najpoznatiji po borbi za prava homoseksualaca, zaslužio je da mu se posveti jedan verodostojni serijal.
6. Džordž Orvel (George Orwell)
Ovaj kultni pisac je bio neposredni svedok političkih dešavanja u 20. veku. Izveštavao je o Španskom građanskom ratu, bio je član civilne zaštite u Drugom svetskom ratu, zastupao je interese Indije, kritikovao staljinizam, a svaki od ovih istorijskih zbivanja pretočio je u književno remek-delo. Orvelov aktivan politički život i oštra kritika vladajuće strukture razlog su zbog kojeg bi trebalo da postoji serija posvećena njemu i njegovoj borbi.
7. Porodica Mediči (The Medicis)
Serija o slavnoj firentinskoj lozi bila bi pun pogodak, jer oko sebe okuplja najveća imena renesansne umetnosti. Ova bogata porodica upisala se u istoriju, zahvaljući mecenstvu i finansiranju čuvenih umetnika poput Mikelanđela (Michelangelo) i Rafaela (Raffaello). Takođe, još jedan slavan potomak ove loze je Katarina Mediči (Catherine de’ Medici) koja je udajom za francuskog kralja Anrija II (Henry II) postala kraljica Francuske.
8. Elza Skjapareli (Elsa Schiaparelli)
Bogata aristokratkinja koja je zbog ljubavi prema modi ostavila sve i otišla u kosmopolitski Njujork, a potom i u Pariz. Negovala je avangardni stil, a njena kreativnost i lucidnost najbolje su se videli u detaljima – obožavala je dugmad, cibzare, dezene. Mnogi je znaju kao rivalku neprikosnovene modne ikone Koko Šanel (Coco Chanel), a koliko je njen rad intrigantan, potvrđuje podatak da je sarađivala i sa slavnim Salvadorom Dalijem (Salvador Dalí). Ova dizajnerka, poslovna žena i nadasve umetnica dostojna je da se priča o njenom liku i delu nađe na malim ekranima.
9. Vlad Cepeš (Vlad the Impaler)
Pomama za vampirima, vukodlacima i drugim fantastičnim stvorenjima ne jenjava. I dok se bioskopske sale pune na pomen ove tematike, neko kao da je zaboravio na slavnog grofa Drakulu. Vlaški knez iz 15. veka poslužio je kao inspiracija za lik Drakule. Mnogi ga smatraju izuzetnim zbog njegove nemilosrdne borbe protiv Turaka i surovosti u ratovanju, o čemu svedoči i njegovo ime “Zmajev sin”.
10. Saigo Takamori (Saigo Takamori)
U istoriji Japana njegovo ime se spominje u kontekstu herojstva i časti. U celom svetu poznat je i kao poslednji samuraj. Njegova biografija predstavlja pravu riznicu hrabrih i odvažnih činova, pa verujemo da zaslužuje da se njegov život objektivno predstavi na malim ekranima.
Nataša Delač voli ljude, smeh do suza, igranje igrica i prvu jutarnju kafu. Za nju, najlepši je osećaj kada prvi put u godini vidi more. Obožava putovanja, čaroliju i čuda.