Najzabavniji element svakog parka i vašara. Za neke strah i uzbuđenje, a za druge uživanje i igra. Dobro došli u svet koji se okreće – priča o najčudesnijim ringišpilima na svetu.
Klasični ringišpil podrazumeva kružno postolje koje se lagano okreće, a na kojem su smeštene sedeljke u vidu bezbednosnih korpi ili u obliku različitih životinja i prevoznih sredstava. Ubedljivo najzastupljenija sedišta su ona u obliku konja, što i ne čudi ako uzmemo u obzir poreklo reči karusel. Naime, ova reč imenuje početnu cirkusku tačku – promenadu konja po ringu najbližem publici.
Priča o prvim ringišpilima vezuje se za peti vek nove ere i prostor Vizantije, Meksika i Indije. Tada je na vizantijskim reljefima pronađena prva ilustracija konstrukcije sličnoj karouselu. Prva namena sličnog mehanizma otkrivena je u spisima iz 12. veka kada je ustanovljeno da je ova preteča ringišpila služila kao naprava za treninge i obuku turske i arapske konjice.
Krstaški pohodi na stari kontinent doneli su Evropi i ringišpile. Krajem 15. veka u Francuskoj se pojavio novi vid zabave koji se smatra glavnim krivcem za kasniju popularnost klasičnih ringišpila. Nova igra je podrazumevala skidanje prstena sa stubova, a takmičili su se konjanici u trku. Ova igra je slavila veštinu i hrabrost konjanika, pa su se mnogi upuštali u ovu igru kako bi stekli slavu i značaj u društvu.
Ova igra poslužila je kao inspiracija za spravljenje prve prave vrteške na svetu. Krajem 16. veka u Francuskoj osmišljena je sprava sa nizom konjića povezanih za centralni stub koje je pokretala snaga pravog konja ili čoveka. U to vreme ringišpili su bili omiljeni vid zabave za bogate.
Mnogi su prepoznali značaj ovih naprava, pa je tako počela masovna proizvodnja vrteški i njihova ekspanzija i na područje Amerike. Prvi ringišpil se pojavio u Mesačusetsu 1799. godine. Kako je vreme odmicalo, tako su se unapređivali izgled i funkcije vrteški, pa se mogla primetiti pojava različitih oblika, raskošnih primeraka i načina pokretanja mehanizma.
Sredinom 19. veka napravljena je prva vrteška na parni pogon, a ubrzo i prvi ringišpil koji se pokretao, imitirajući konjski galop. Ringišpil tada postaje prateći element svih vašara i karnevala. Njegova popularnost je išla toliko daleko da su u reklamama isticali vožnju ringišpilom pogodnom za zdravlje, jer podstiče cirkulaciju.
Revolucionarne promene donosi 20. vek kada se uspešno koristi snaga električne struje za pokretanje mehanizma, kao i figure napravljene od aluminijuma koje znatno olakšavaju proizvodnju ringišpila. Najveći ringišpil ikada napravljen nalazi se u Americi i širok je 80 metara, težak 35 tona i sadrži 269 životinja. A koliko su vrteške popularne, svedoči činjenica da se ringišpil u dva navrata našao kao motiv na poštanskim markama širom Amerike.
Od 2005. godine ringišpili se mogu pokretati i uz pomoć solarne energije. Uprkos dugom postojanju, lepota i radost vožnje na ringišpilu nije nestala, jer dete u nama uvek se iznova obraduje ovom neiscrpnom izvoru zabave. Uživajte u pogledu na neke od najinteresantnijih ringišpila na planeti.
“The Nunley’s Carousel”, SAD
“Carousel at Phantasialand”, Nemačka
“Hopland”, SAD
“The Crescent Park Looff Carousel”, SAD
“Carousel Capital of the World”, SAD
“Hanau Carousel”, Nemačka
“The King Arthur Carrousel”, SAD
“Brighton Pier”, Velika Britanija
“Lotte World Carousel”, Koreja
“Caravan Carousel”, Japan
Nataša Delač voli ljude, smeh do suza, igranje igrica i prvu jutarnju kafu. Za nju, najlepši je osećaj kada prvi put u godini vidi more. Obožava putovanja, čaroliju i čuda.