Nedelja mode u Parizu nam je donela još jednu inspirativnu ready-to-wear kolekciju, a u pitanju je modna revija brenda Dior. Palicu kreativne direktorke nosi Maria Grazia Chiuri koja je oživela duh Edith Piaf, Juliette Gréco i Catherine Dior. U vreme kad želimo da moda bude jednostavnija i manje teatralna, dizajnerska rešenja su proizašla iz njenog razmišljanja o žestokoj otpornosti nakon rata.

Ne brinite, Maria nije vratila holivudski kliše iz pedesetih godina. Nema idealizovanih domaćica u bullet grudnjacima i jednobojnim kompletima jer ipak živimo u drugačijem svetu. Dizajnerka je dočarala ženstvenost u novoj kolekciji koju su pratila velika kaleidoskopska umetnička dela portugalske umetnice Joane Vasconcelos. Na kolekciju odeće su se nadovezale ogromne, razigrane instalacije i skulpture od tkanina. Maria ponovo nije oklevala da nastavi tradiciju sarađujući sa umetnicama na svojim kolekcijama. Sada je i ova kolekcija uključivala čipku, vez i heklanje, ali je inspirisana cvećem čiji se šabloni nalazi u arhivi Diora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dior Official (@dior)

Tri hrabre žene kao polazna tačka

Konkretno, Grazia Chiuri se, kao što smo napomenuli, fokusirala na tri žene koje su postale arhetip francuskog stila: Edith Piaf, Juliette Gréco i Catherine Dior. Catherine je bila sestra osnivača ove modne kuće i navodna inspiracija za jedan od najtraženijih mirisa – Miss Dior.

Svaka od ovih žena je na svoj način poništila liniju ženstvene haljine. U kolekciji, ovo je rezultiralo damskim siluetama. Prikazane su haljine sa zašiljenim strukom, raširene suknje i bluze koje ne stežu, prožete lakoćom. Dizajn cveća je bio uobičajen deo kolekcije, naravno, inspirisan životom Catherine Dior koja je prodavala cveće nakon što se završio Drugi svetski rat. Tada je Catherine bila borac pokreta otpora.

Kreativna direktorka Diora se osvrnula na to kako su žene živele pedesetih godina prošlog veka, ističući da su žene tada bile slobodoumnije nego što mislimo. Radeći na ovoj kolekciji je razmišljala o svojoj rodnoj kući, njenoj majci i baki, koje su samostalno preživele Drugi svetski rat.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dior Official (@dior)

Dior revija – o kolekciji

Maria kolekciju opisuje kao „istovremeno jaku i krhku“ dodajući da je ista „sam potpis ženstvenosti“. Kolekcija je skoro u potpunosti napravljena u crno-beloj boji, sa nekoliko detalja u bojama tamne ruže, safira i smaragda.

Košulje sa podvrnutim rukavima nosile su se uz midi-suknje (plisirane i pencil kroj), sve ispletene metalnim koncem koji omogućava da se materijal po želji nabora. Kaputi u boji graška i jakne su bile nalik na one koje nosi detektiv Poaro. Svakako je kolekcija izgledala kao jednostavna za nošenje i za razumevanje, što ne znači da sama po sebi nije kompleksna. Ležerno savršenstvo predstavlja deo modne ove linije, koja je, zapravo, mogla da se sažme u 35 lookova, umesto 96. To je ono što osnovno izdiže od banalnog.

Na kraju, usred gomile haljina bez bretela, sa perlama koje su blistale pod reflektorima kao u bajci, našla se i majica sa natpisom Je ne regrette rien (“Ne žalim ni za čim”) ispod naboranog odela sa suknjom sa sitnim kamenjem.

Revija je svakako bila prepoznatljivo nasleđe Christiana Diora, ali i rekonstruisano, kako je to naglasila Grazia Chiuri. Njena filozofija i fokus se sastoje u tome kako da učini da prošlost može biti relevantna za savremenu ženu. Možda je znak Chiurinog uspeha to što njenoj odeći zaista nisu potrebna kompleksna objašnjenja da bi bilo koja Dior revija imala smisla. Sam Christian Dior je bio poznat po tome što je nakon razornog rata u žižu interesovanja vratio glamur, romantiku, nadu, radost, pa čak i modu. Nadovezujući se na to, Chiuri kroz lični pristup ohrabruje žene u današnjem svetu.

Pročitajte i: Nedelja mode u Parizu – zašto nas je opčinila Saint Laurent revija

Naslovna fotografija: instagram.com/dior

Marija Gavrilović 

Comments