Kao prvo, to govori da žene nisu prihvaćene u društvu samo takve kakve jesu. Muškarci briju samo bradu, a i to je stvar izbora. Jeste da će izgledati neuredno ako ne održavaju bradu, ali teško da će baš nailaziti na mnogo osude zbog toga i završiti na naslovnim stranicama žute štampe ako to uradi neka poznata ličnost.
Drugo, žene nemaju izbor kad su u pitanju njihove dlake. U stvari imaju, mogu da biraju između različitih načina uklanjanja dlaka. Ali, ako ništa od toga ne izaberu, biće ismevane i neće ih ismevati samo muškarci, već i žene.
Treće, uklanjanje dlačica je bolno, to ne možemo da zanemarimo. I sasvim je u redu ako je to nečiji izbor – ljudi uklanjaju dlačice s tela iz različitih razloga još pre nove ere. No, sasvim je drugačija stvar ako žene idu na te bolne tretmane jer se tako od njih očekuje. Zato što se smatra da dlačice na ženama nisu lepe, higijenske i normalne.
View this post on Instagram
Istina je da su žene uglavnom manje maljave u odnosu na muškarce, ali sasvim je normalno da je čitavo žensko telo prekriveno dlakama. I to uopšte nije velika stvar, niti vredno komentarisanja. Zašto se toliko pažnje poklanja dlačicama na ženskom telu?
Postoji više tumačenja, ali se sva vezuju za patrijarhalno društvo u kom žena kao takva nije dovoljna, nego mora da teži određenim idealima lepote. U takvom društvu dlake na telu žene nisu normalna pojava, nego čin bunta.
Naslovna fotografija: instagram.com/inspiringinstafeeds
Jovana Petković