Govoriti o italijanskim poslasticama, a ne spomenuti sladoled, mnogi Italijani bi sigurno doživeli kao uvredu. Iako ne postoji tačan podatak kada je nastao prvi, neki pokazuju da su ljudi mnogo pre nastanka zamrzivača u toku zime skladištili led po zemljom, kako bi se leti njime rashlađivali. Vremenom su mu dodavali arome na različite načine, a pravljeni su od najrazličitijih sastojaka.
Sladoled kakav danas znamo izmislila su u 16-om veku dva kuvara u Firenci. Jedan od njih po imenu Ruđero, smatra se ocem italijanskog sladoleda, zahvaljujući svom specijalitetu zabaljione, koji je bio preteča sladoleda.
Koliko je Italijanima važan sladoled govori podatak da se možda jedini na svetu “Đelato univerzitet” nalazi baš u ovoj zemlji. Svake godine desetine hiljada “studenata” iz celog sveta ovde pokušava da uđe u tajne proizvodnje vrhunskog italijanskog sladoleda.
Ako spomenete gelato u Italiji sigurno će vas vući za rukav u neku od brojnih gelateria u kojima se služi. Gotovo u svakoj ulici nalazi se tabla na kojoj piše gelato artigianale, što znači zanatski sladoled, ili nešto što bi mi nazvali domaći. Svako od ovih mesta ima neku posebnu recepturu za pravljenje ove poslastice.
Jedna od reči bez koje se italijanski način života nikako ne može opisati je dolce, a njihovi slatkiši su ono što nas svaki dan podseća da je dolce vita.
Dok čekate naredni tekst iz serijala “Dolce Vita vodič kroz Beograd”, pročitajte prethodni i podelite sa nama trenutke vašeg uživanja u slatkišima uz zvanične hashtagove:
#FiatItalianAdventure #DressForDolceVita #DressForBellaItalia #DressForTiramisu
Na fotografijama: tiramisu i sladoled iz Coffee Room-a
Garderoba: Lovely
Fotograf: Dragan Asanov
Stilisti: Milivoje Mili Čolić i Olivera Denčić
Model: Katarina Šestić