Moda je oduvek bila odraz stanja u društvu. Tokom dvadesetih, žene su odbacile korsete i ogromne haljine kako bi se osećale slobodnije i prijatnije, poput muškaraca, i već tada se videlo da su spremne i sposobne da odbace konvencije i bore se za ono u šta veruju. Moda devedesetih je takođe bila odraz bunta, a jedino što je trebalo uraditi jeste odabrati stranu – uglađenost i urbanost (minimalizam) ili neposlušnost i upečatljivost (grandž). Zato, ukoliko želiš da dobiješ preciznu informaciju o tome šta se trenutno dešava oko tebe, samo izađi na ulice i osluškuj puls grada. Videćeš. Čućeš. Osetićeš.
Onda, šta nam to moda govori o slici i prilici u društvu danas? Osim apsolutne slobode da sa svojim stilom radiš šta god poželiš jer ko će ti zaboga to zabraniti, moda se sve više koristi u svrhe društvenog osnaživanja i slanja važnih poruka koje ne mogu bolje i lakše da dopru do tebe nego baš na ovaj način. Seti se samo brojnih nedelja mode koje su jasno isticale političko-društvene poruke bez ikakve zadrške i koje su pravo u centar gađale trenutno aktuelne teme o kojima se ćutalo. Bilo je sjajno videti na koji način su poruke osnaživanja bile uključene u neočekivane komade i shvatiti koliko su to zapravo odlične kombinacije koje bismo zaista želele da nosimo. Jer, nije više dovoljno imati proizvod koji je lep, kvalitetan ali – prazan! Potrebna nam je priča iza, potrebna nam je poruka i nešto poput odobravanja da uložimo baš u njega i sa ponosom ga ponesemo. Volimo i potrebna nam je poenta sveg tog potrošačkog stila života, “palimo” se na buđenje svesti, na društvenu odgovornost, na skretanje pažnje i to ne zato što je to sada “u trendu” već zato što nam je dosta površnosti i plitkosti. Ne želimo da budemo konzumenti, želimo da budemo stvaraoci i nosioci promena. I naravno da krećemo od sebe – to je uvek prvi korak.
Baš zato, dajemo veliko “da” komadima od recikliranog otpada iz okeana. Na primer. Ili komadima sa moćnim porukama osnaživanja, onim koje te bustuju kada ti nije dan. A u skladu sa trenutnim dešavanjima u svetu, čini se da će te poruke još dugo biti upućene ženama jer izgleda da nikad nije dosta podrške da se probudimo i krenemo u osvajanje svog sveta, pa i redefinisanja samog pojma “žena”. Možda ti se čini da se ništa bitno nije promenilo i da su žene bile i ostale iste, ali to nije tako – danas smo mnogo svesnije sebe, znamo šta želimo i šta nam je potrebno, a kada bismo imale samo malo više hrabrosti i podrške, zaista bismo mogle da promenimo svet!
Da li si znala da je u toku akcija za promenu definicije pojma “žena”? Razlog je jedostavan – u institucijama koje proučavaju jezik i samim jezicima širom sveta, pojam “žena” pretežno je definisan negativno, uvredljivo i svakako prevaziđeno u odnosu na 2019. godinu. Mnogi aktivisti i feministički pokreti pokušavali su da se obrate nadležnim institucijama ukazujući na ovaj problem, ali u tome nisu uspeli. Inspirisan ovom globalno važnom akcijom, Converse je odlučio da stane uz devojke i žene širom sveta, osnaži ih i da im platno na kome će same, i pod svojim uslovima, definisati šta danas znači biti žena.