Romantičan odnos, ma koliko intenzivan, posvećen i zadovoljavajući, ipak ne može da ispuni sve emocionalne potrebe – i emocionalna prevara vam može proći “ispod radara”.

Svakome su potrebni bliski odnosi sa osobama koje nisu njihovi partneri, da bi imali emocionalno ispunjen život. Drugim rečima, svakome su potrebni prijatelji. Duboko, intimno prijateljstvo je sigurno mesto i stabilan odnos u kome nalazite utočište i podršku i naši prijatelji su obično duže uz nas i bolje nas poznaju od naših partnera, pa čak i od članova porodice.

Ali, dok ste u vezi, možete sticati i nove prijatelje, a oni mogu biti muškarci, pa stvaranje novog bliskog odnosa može se kretati po oštrici žileta i lako postati emocionalna prevara – ili bi vaš partner mogao strepeti da se tu događa nešto što mu se ne sviđa.

Da biste bili načisto sa sobom i napravili zdrav balans između romantične veze i bliskog prijateljstva, potrebno je da znate razliku između platonske intimnosti i bliskosti koja je intenzivnija od prijateljstva.

Kada platonska intimnost može postati emocionalna prevara

U svojoj suštini, platonska bliskost postoji između dobrih prijatelja – ljudi sa kojima ste emocionalno intimni, vide vas, prihvataju i vole takve kakvi ste. Stalo vam je do njihove perspektive i pomažu vam da obradite svoja osećanja – i obrnuto. Ali, iako su oni vaši najbolji prijatelji i platonske srodne duše sa kojima ste duboko povezani i neizmerno ih volite, vaši odnosi se odvijaju u okvirima prijateljstva i među vama nema zanosa, zaljubljenosti i seksualne hemije.

Emocionalna intimnost može postati emocionalna prevara, ako prijatelju otkrivate ono što od partnera krijete, ili imate sa njim dublju emocionalnu vezu nego sa partnerom.

Emocionalna bliskost je normalan i zdrav deo svih bliskih odnosa i neophodan sastojak veza koje vam pružaju osećaj zajednice i pripadnosti i predstavljaju vaš sistem podrške.

Prelazak preko suptilne granice bliskosti odnosi se na interakcije i saradnju sa drugom osobom koja ugrožava stabilnost vaše veze i to može imati više oblika. Glavni orijentiri  prelaska granice su narušavanje partnerovog poverenja ili dopuštanje da sa drugom osobom raste romantična ili seksualna privlačnost.

Pročitajte i ovo: Šta su emocionalne granice i kako da ih postavite u vezi i bliskim odnosima

Znaci da se razvija emocionalna prevara

Čuvate tajne pred partnerom

Zdravi odnosi su zasnovani na poverenju i transparentnosti, a kada imate tajne, to narušava poverenje. To ne znači da morate da delite svaku sitnicu sa partnerom, ali sve što osećate da morate sakriti od njega, predstavlja veliku crvenu zastavu.

Ako brišete svoju prepisku sa nekim, zataškavate dubinu svoje dinamike sa njim i nastojite da sa tom osobom kontaktirate, a da partner to ne zna, možda ste upravo prešli granicu i upustili se u emocionalnu prevaru.

Provodite više vremena sa drugom osobom

Ima više prilika kada ćete sa nekim drugim provoditi više vremena nego sa partnerom – to može biti vaš poslovni partner, ili kolega sa kojim blisko sarađujete svakog radnog dana, tokom celog radnog vremena (a pri tom ne živite sa partnerom) ili ako ste u vezi na daljinu, ili imate cimera. U bilo kom slučaju, više vremena sa neki drugim nego sa partnerom, testira vašu vezu.

Postavite sebi neka pitanja, koja će vam pomoći da shvatite da li je u toku emocionalna prevara – zapitajte se da li se količina kvalitetnog vremena koje provodite sa svojim partnerom smanjila, otkako ste se zbližili sa drugom osobom. Da li vam se sviđa što provodite više vremena sa njom, nego sa partnerom? Da li osećate da nešto radite iza leđa svog partnera, iako vam deluje da je to bezazleno?

Ako vas razvijanje prijateljstva odvaja od partnera i troši vreme i energiju koju biste mogli da uložite u svoj odnos, nalazite se na klizavom terenu i nešto nije u redu.

Vaše telo šalje signale da je u pitanju emocionalna prevara

Emocionalna prevara može biti stvar srca, ali obično drugi delovi vašeg tela registruju stanje vašeg srca i šalju upozoravajuće signale. Emocionalno varanje je obično povezano sa aktivnom samoobmanom – stalno sebi govorite da se ništa ne dešava i da nemate zbog čega da se stidite i osećate krivicu, a ipak se ova osećanja javljaju i ne možete da ih se oslobodite. Ako vam se uznemiri stomak kada razmišljate o prirodi vašeg odnosa sa osobom koja nije vaš partner, telo vam nešto govori.

Ali, signali mogu poticati i iz delova tela nižih od stomaka.  Da li vam slučajan dodir ruku šalje trnce kroz telo? Razvijanje seksualne želje u vašem prijateljskom odnosu svakako ugrožava stabilnost vaše veze i to ne smete zanemariti.

Ako želite da budete načisto sa svojim (novim) prijateljem, razgovarajte o prirodi vašeg odnosa. Recite šta cenite kod njega, šta taj odnos donosi u vaš život i koliko vam je važno da definišete prijateljstvo koje ne ugrožava vašu romantičnu vezu. Dugoročno, to može pomoći da stvorite odnos koji je uzajamno negujuć, ali se odvija u zadatim granicama.

Šta da radite ako sumnjate da vas partner emocionalno vara

Veoma je bolno razmišljati i sumnjati da je vašem partneru druga osoba bliskija od vas, da više učestvuje u njegovom životu i da joj pruža više pažnje i poverenja nego vama. Ali, umesto da istražujete dokaze neverstva dok vaša anksioznost raste, povedite otvoren razgovor o tome šta za vas znači intimnost, o prirodi prijateljstva i o tome šta vam je potrebno da biste se u vezi osećali bezbedno i imali poverenja. Širi kontekst razgovora (umesto optuživanja i prozivanja), daje vam prostor u kome možete sa poštovanjem rešavati svoju uznemirenost i ljubomoru.

Takođe je važno da čujete šta partner ima da kaže – da stvarno čujete. Ovakvi razgovori mogu biti teški, pa je potrebno da im pristupite sa strpljenjem, otvorenošću i iskrenošću. Lako ćete shvatiti da li partner sarađuje i vodi računa o vašim osećanjima, ili vas odseca i izbegava otvoren razgovor – i možda nije prava osoba za vas.

Pročitajte i ovo: Različite vrste privlačnosti koju doživljavate u odnosima

Naslovna fotografija: instagram.com/maya_gur

Brankica Milošević

Comments