Kvalitet naših odnosa određuje i kvalitet (ali i dužinu) naših života. Terapeuti sve češće objašnjavaju važnost zdravih prijateljstava, a studije pokazuju povezanost između mentalnog zdravlja i pouzdanog socijalnog života.

Verovatno vam nisu potrebna naučna istraživanja da biste doneli ovakav zaključak – ipak, ko ne voli da uživa u šoljici kafe sa svojom najboljom drugaricom ili u dugom telefonskom razgovoru kako bi podelio “dnevni izveštaj” iz svog života sa prijateljicom koja se preselila ili je prezauzeta poslom?

Sa društvom delimo srećne trenutke, prepričavamo dogodovštine sa posla, žalimo se na ljubavne probleme i uživamo u neobaveznim trač sesijama. Ali, da li ste se ikad zapitali kako biti bolji prijatelj?

Kako biti bolji prijatelj?

Budite otvoreni za spontanost

Život je pun neočekivanih trenutaka, a otvorenost za dnevne planove ili neplanirano druženje može da dovede do nekih od najvrednijih zajedničkih iskustava koja ćete prepričavati godinama. Bez obzira da li ste pozvani na kratko putovanje u poslednjem trenutku ili vam drugarica šalje poruku predlagajući neočekivanu luksuznu večeru, pokušajte da budete fleksibilni i odgovorite afirmativno. Nikada ne znate kakvo iskustvo biste mogli da steknete ili koja će se interna šala izroditi iz izlaska koji propuštate.

Naučite da asertivno kažete ne

Naravno, ne možete reći da svemu. Iako je fleksibilnost pozitivna osobina, važno je steći sposobnost da asertivno odbijete ono što vam u tom trenutku ne prija. Važno je prepoznati svoje granice i prioritizovati ih kada je to potrebno – to će sačuvati vaše vreme i energiju, ali će vam i pomoći da izgradite samopoštovanje. Ukoliko prihvatite poziv za odlazak u klub, a znate da sutra u 7č imate važan sastanak od koga zavisi vaš dalji tok karijere – nećete učiniti uslugu ni prijateljima, a ni sebi.

Ne osećajte se uvređeno kada vam prijatelji ne odgovore odmah na poruke

Morate da razumete da život ume da preplavljuć, i da, iako je vaš prijatelj online, njihov izostanak momentalnog odgovora na vašu poruku ne mora da znači da vas namerno ignorišu. Zastanite i razmislite, koliko puta ste, umorni od posla, ležali i u krevetu i bez ikakvog posvećivanja listali Instagram? Odložen odgovor ne znači da vas drugarica ignoriše, upamtite – niko nam ne duguje “opravdanje” zato što nije u stand by raspoloženju 24č.

Izdvojite vreme za druženje barem jednom nedeljno

Vodimo užurbane živote i u konstantnom smo grču zbog poslovnih obaveza koje nas čekaju, a gužva u saobraćaju i različiti životni stilovi naših prijatelja ne pomažu. Baš zato, lako se desi da prođu nedelje bez značajnih interakcija sa prijateljima. Ako vam se čini kao da više ne delite zajedničke trenutke, nego se vaša viđanja svode na prepričavanje trenutaka provedenih sa drugima, možda bi trebalo da se potrudite da u svoj tesni raspored uglavite i viđanje sa prijateljem na nedeljnom nivou (makar to bilo i na sat vremena!). To će pokazati vašu posvećenost održavanju prijateljstva i pomoći će vam da ostanete u toku sa životima jedno drugog.

Upoznajte prijatelje svojih prijatelja

Ne samo da upoznavanje prijateljevih drugara pokazuje zainteresovanost za njihov život van interakcije sa vama, već ćete i sami proširiti svoj krug prijatelja. U mnogim slučajevima, ukoliko se vaš prijatelj slaže sa njima, verovatno ćete i vi (čak i ako ne ostvarite duboku povezanost, bar ćete imati više ljudi s kojima možete da ćaskate na grupnim okupljanjima).

Postavljajte bolja pitanja

Površni razgovori mogu da održe prijateljstvo samo do određene tačke. Ako želite da ojačate vezu sa starim prijateljem ili da uspostavite trajno prijateljstvo sa novim, počnite da pokazujete istinsko interesovanje za njihov život. Pitajte ih o njihovim strastima, snovima, detinjstvu i strahovima – kvalitetno prijateljstvo ne može da opstane na neobaveznom ćaskanju!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KELLY DOAN (@kellyydoan)

Usavršite veštinu izvinjavanja

Budimo iskreni, svi pravimo greške – koliko god se trudili da postupamo ispravno. Možda ste zaboravili da dođete na važnu žurku ili ste izgovorili nešto što je povredilo osećanja vašeg prijatelja. Priznajte grešku, preuzmite odgovornost za svoje postupke i pokažite istinsku posvećenost ispravljanju stvari. Ključ uspešnog izvinjenja je da budete konkretni u vezi sa onim oko čega se izvinjavate i da jasno pokažete da shvatate zašto ste bili u krivu (ne opravdavajte sebe jer time umanjujete iskustvo svog prijatelja koji je, ne zaboravite, povređen!).

Vežbajte zahvalnost i delite komplimente

Koliko često svojim prijateljima govorite da vam znače? Ako niste tip osobe koji sa lakoćom izražava svoju naklonost, deljenje komplimenata će za vas sigurno predstavljati izlazak iz zone komfora. Ipak, znajte da to ne mora da bude grandiozan gest – jedno iskreno: mnogo te cenim će im značiti, čak iako to možda neće znati da pokažu u trenutku.

Kad god imate priliku, pohvalite prijateljeva postignuća, osobine koje volite ili jednostavno – autfit/frizuru tog dana. Možda čak pokrenete lančanu reakciju širenja pozitivne energije unutar svog kruga prijatelja, a retko kome ne fali više nežnosti u svakodnevici!

Pročitajte i ovo: Mentalno zdravlje i karijera: Kako prioritizovati emotivno blagostanje kad vas čekaju računi?

Naslovna fotografija: instagram.com/melissagisoni

Milica Nešić

Comments