Najveći problem sa Instagramom je taj što tu nalećemo na idealne fotografije. Instagram je mesto gde se uglavnom sve mane skrivaju. Tako, kada skrolujemo mrežama, najgori deo sebe poredimo sa najidealnijom fotkom nekog drugog, pa je vrlo lako da se osetimo loše u sopstvenoj koži. Ovo veoma lako može stvoriti mentalne probleme kao što su osećaj neadekvatnosti u svom telu, telesna dismorfija, anksioznost, depresija. Ne mora nužno značiti da ova stanja stvaraju društvene mreže, ali ih zasigurno produbljuju.
Kako onda imati zdraviji odnos sa društvenim mrežama? Prelistajte koga sve pratite. Najpre otpratite profile koji više ne objavljuju i one koji više ne odgovaraju vašim interesovanjima. Sledeći korak jeste da kod svakog profila razmislite kakav vam osećaj stvara to što ta osoba objavljuje. Ako imate pozitivne asocijacije na profil, tu se osećate sigurno, opušteno, želeli biste da se družite sa takvom osobom – sve su to znaci da treba da nastavite da pratite takav profil.
View this post on Instagram
Suprotno tome, ako osetite i najmanju količinu toksičnosti, negativnih osećanja, propagiranje ideala sa kojima se ne slažete ili prosto imate neku intuiciju da ta osoba negativno utiče na vas jer vas čini ljubomornim – takve profile odmah obrišite sa svojih profila i nemojte ih više pratiti.
Takođe, namestite na društvenim mrežama opciju gde ćete moći da pratite koliko vremena provodite na društvenim mrežama. Ne morate odmah smanjivati, samo pratite bar nedelju dana kako biste postali svesni koliko zapravo vremena na njima provodite. A onda pratite da li bežite i skrolujete na telefonu kad se loše osećate i koji je razlog beskrajnog skrolovanja. Kada uvidite šta vas to tera da bežite od realnosti, mnogo ćete bolje znati sa čim treba da se borite.
Naslovna fotografija: instagram.com/thenoisetier
Jovana Petković