Modna kuća Fendi sa prepoznatljivim duplim “F” ove godine slavi stogodišnjicu postojanja. Sve je počelo kao mala radnja za izradu kožne galanterije u Rimu, na ulici Via del Plebiscito, koju je 1918. godine osnovala Adele Casagrande. Nakon njenog braka sa Edoardom Fendijem, porodično prezime postalo je neraskidivo povezano sa brendom, a 1925. godine nastala je zvanična firma Fendi, zasnovana na veštini izrade i posvećenosti detaljima. Filozofiju osnivača nasledilo je njihovih pet ćerki – Paola, Anna, Franca, Carla i Alda Fendi – koje su, nakon iznenadne smrti oca 1954. godine, preuzele vođenje kompanije pod matrijarhalnim nadzorom majke Adele Casagrande.

Fendi: Razvoj brenda

Duboko povezane sa “večnim gradom”, sestre su ravnopravno podelile uloge u različitim sektorima poslovanja, sa zajedničkim ciljem da prošire viziju svojih roditelja. Pedestih godina prošlog veka italijanska moda počela je da dobija međunarodno priznanje. Sestre Fendi, uprkos različitim karakterima, uspele su da usklade svoje vizije i vode brend prema novim horizontima, osiguravajući mu značajno mesto na modnoj sceni, kako u Italiji, tako i u svetu.

 Od porodične radnje do modne imperije: Fendi slavi 100 godina postojanja

instagram.com/silviaventurinifendi

Dolazak Karla Lagerfelda

Šezdesetih godina Fendi je doživeo ključnu prekretnicu – Karl Lagerfeld je došao na poziciju kreativnog direktora odeljenja za krzno 1964. godine. Nemački dizajner je promenio način na koji je krzno do tada doživljavano – od rigidnog i zastarelog luksuza do modernog i zavodljivog modnog komada.  Lagerfeld je eksperimentisao sa inovativnim materijalima, tehnikama i dizajnom, uvodeći igru bojama, volumenom i lakoćom, čime je preoblikovao klasičan izgled ovog tradicionalnog komada garderobe. Upravo je Lagerfeld zaslužan za stvaranje legendarnog logotipa sa obrnutim duplim “F”, koji je prvobitno bio osmišljen kao diskretan detalj za postavu odeće, ali je ubrzo postao statusni simbol. Malo je poznato da oznaka ne simbolizuje samo ime Fendi, već i frazu Fun Fur (zabavno krzno), naglašavajući njegovu viziju transformacije luksuznih materijala.

Globalni uspeh i prepoznatljivost

Sedamdesetih godina Fendi je stekao globalno priznanje. Prva kolekcija prêt-à-porter predstavljena je 1977. godine, čime se brend proširio izvan okvira aksesoara i krzna. Osamdesetih i devedesetih godina Fendi je nastavio da gradi reputaciju kroz inovativni dizajn i eleganciju bez vremenskih ograničenja. Jedan od ključnih trenutaka u istoriji brenda dogodio se 1997. godine, kada je Silvia Venturini Fendi osmislila model torbe Baguette, sarađujući sa Lagerfeldom. Ovaj minimalistički dizajn brzo je stekao kultni status, posebno nakon što se pojavio u popularnim serijama kasnih devedesetih i ranih dvehiljaditih. Baguette torba je postala modni fenomen, a jedan od najpoznatijih trenutaka u njenoj istoriji desio se u seriji Sex and the City, kada Carrie Bradshaw prilikom pljačke izgovara čuvenu rečenicu: “It’s not a bag, it’s a Baguette!” Sa kolekcijom Proleće/Leto 2000, Fendi je doživeo još veću ekspanziju. Karl Lagerfeld je tada predstavio jednu od najuticajnijih kolekcija tog doba, postavljajući Fendi u središte modne scene. U toj kolekciji, pored ikonične Baguette torbe od pitonove kože, istakle su se i vibrantne tote torbe, kao i elegantni foulard šalovi. Odeća je kombinovala prozračne tkanine sa luksuznim glamuroznim stilom inspirisanim Studio 54, stvarajući siluetu koja je očarala mladu modnu publiku.

carriebradshawsc 1721060985 3412829365090141422 212798965 min Od porodične radnje do modne imperije: Fendi slavi 100 godina postojanja

instagram.com/carriebradshawsc

Proširenje pod okriljem LVMH-a

Godine 1999. Fendi je privukao pažnju modnih giganata—LVMH i Prada kupili su po 25,5% vlasništva, dok je porodica Fendi i dalje imala svoj udeo. Međutim, partnerstvo nije dugo trajalo, te je 2001. godine Prada prodala svoj deo LVMH-u, koji je postepeno preuzeo potpunu kontrolu nad brendom. Fendi je 2007. godine ostvario istorijski trenutak organizujući reviju na Kineskom zidu. Pod zvezdanim nebom, modeli su šetali osamdeset metara dugom pistom, dok se prepoznatljivi Fendi F logo projektovao na monumentalnu građevinu. Michael Burke, tadašnji CEO Fendi-ja, naglasio je da je ovaj događaj bio moguć zahvaljujući ugledu koji Italija uživa u Kini još od vremena Marka Pola. Godinu dana kasnije, 2008., predstavljen je novi dizajn torbe –  Peekaboo, delo Silvie Venturini Fendi. Ovaj model, prvobitno nazvan Hide-and-Seek, inspirisan je igrom skrivanja i otkrivanja, dok njegov poluotvoren oblik simbolizuje spoj klasičnog zanatstva i savremenog dizajna.

prestigeth 1696914000 3210213318622853742 1707387054 Od porodične radnje do modne imperije: Fendi slavi 100 godina postojanja

instagram.com/prestigeth

Nasleđe Lagerfelda i nova era

Karl Lagerfeld je u Fendiju proveo 50 godina, a njegov doprinos proslavljen je 2015. godine revijom visoke mode u Parizu. Iako nije voleo jubileje, Fendi nije mogao da zanemari 90. godišnjicu postojanja. Za tu priliku izabrana je Fontana di Trevi u Rimu, simbol “slatkog života”, koju je brend restaurirao kao deo investicije vredne 2,4 miliona dolara. Revija je donela kolekciju inspirisanu bajkama, u kojoj su motivi cveća, veza i krzna kombinovani sa gležnjačama, stvarajući nezaboravan vizuelni spektakl. Nakon Lagerfeldove smrti 2019. godine, kreativno vođstvo preuzela je Silvia Venturini Fendi, zadužena za muške kolekcije i aksesoare, dok je 2020. godine Kim Jones postao kreativni direktor ženskih kolekcija. Njegov pristup spojio je modernizam i tradiciju, donoseći osveženje kroz uravnotežen spoj visoke mode i uličnog stila.

Danas, kada Fendi slavi 100 godina postojanja, Silvia Venturini Fendi ponovo je na čelu kreativnog tima, kao predstavnica treće generacije porodice. Brend koji je započeo kao mala radnja u Rimu postao je globalni simbol večne, senzualne i romantične mode.

Možda će vas zanimati: Hermès najavio prvu Haute Couture kolekciju – imamo detalje

Maša Georgijev Ilić