Ferragamo baletanke predstavljaju reinterpretaciju ovog francuskog klasika i mi smo opčinjeni njihovim povratkom!

Dok su neki čeznuli da se baletanke vrate u modu, drugi su se nadali da nikada više neće videti ovaj tip obuće u radnjama. Za gen z girlies povratak baletanki je samo još jedan način da razvijaju svoju ballet core estetiku, dok za milenijalke ova vest može biti okidač za retraumatizaciju zbog stresa koje su proživljavale sa ovim trendom tokom 2000-ih.

Istorija dizajna: Kako su nastale Ferragamo baletanke

Salvatore Ferragamo je je ceo život tragao za cipelom koju će moći da nosi svako bez obzira na anatomiju stopala. Uprkos svom skromnom poreklu i protivljenju roditelja, talentovani dizajner je počeo da pravi obuću već sa 10 godina. Tokom svoje potrage za savršenom cipelom koja odgovara svima, okrenuo se čak i učenju anatomije u medicinskoj školi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FERRAGAMO (@ferragamo)

U svojoj potrazi Salvatore je započeo svoje istraživanje i ekperimente upravo sa baletankama. Početkom 20ih godina prošlog veka, dizajner je emigrirao u Holivud i izgradio ime koje je ubrzo postalo deo modne istorije. U to vreme bioskopi su tek počinjali sa radom i svaka projekcija je bila praćena različitim predstavama u kojima je učestvovalo stotinu plesača i plesačica koji su morali da nose identičnu obuću, a ona se menjala i do 5 puta za svaki performans. S obzirom na to da je to bila cipela koju je nosilo mnogo različitih ljudi, Ferragamo je ustanovio da je to komad za kojim je tragao.
Salvatore je otvorio svoju prvu radnju upravo preko puta pozorišta i kako se specijalizovao za ovaj vid obuće, Grauman’s Egyptian Theater je shvatilo da je on čovek za njih i unajmili su ga da im dizajnira cipele. Od tog trenutka mladi dizajner dobija nadimak Shoemaker to the Stars i postaje jedno od glavnih imena internacionalne mode.

Ferragamo x Audrey Hepburn

Opčinjen plesom, nije ni čudo da je njegova lista klijenata sadržala neka od najzvučnijih imena baleta kao što su Katherine Dunham, Alicia Markova, Anna Pavlova i Agnes de Mille. Ali njegova glavna mušterija i izvor inspiracije bila je Audrey Hepburn. Salvatore je bio opčinjen njenim aristokratskim šarmom, kako na sceni tako i u stvarnom životu, a posebno se divio njenim dugačkim i srazmernim stopalima.
Audrey i Salvatore su svoju prvu saradnju ostvarili tokom snimanja filma Funny Face 1957. godine. U filmu možemo videti i par kadrova u kojima se pojavljuju baletanke na kojima je radio. Ovaj model se i danas nalazi u prodaji pod njenim imenom. Brend je 2000ih, 40 godina posle smrti dizajnera, lansirao novi model pod nazivom Varina, karakterističan po mašni i zlatnoj pločici sa Ferragamo logoom.

Ballerina attack: iznenadni povratak baletanki na modnu scenu

Sada kada su baletanke ponovo opčinile modni svet i sve češće ih viđamo na modnim pistama, Ferragamo je lansirao modernu verziju ballerina cipele. Neki od detalja koje možemo videti u ovoj reinterpretaciji uključuju siluetu sa četvrtastim vrhom sa naborima, i dolaze u dve verzije- sa dvostrukim Gancini motivom, metalnom kopčom koja podseća na potkovicu što je simbol karkterističan za Ferragamo kuću, ili sa Vara ukrasom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FERRAGAMO (@ferragamo)

Prvi model je napravljen od kože sa ispucalim efektom i dostupan je u crnoj, burgundy , crvenoj i nežno-plavoj boji. Druga verzija nam dolazi u denim verziji sa kristalima, dvobojnim crno-belim ili belo-roze kombinacijama, a tu je i sjajna verzija napravljena od zlatnih šljokica.

Bilo da ste oduvek bili hardcore fanovi baletanki ili se tek priključujete ovom trendu, sigurni smo da nećete moći da ih zaobiđete ove sezone. Bez obzira da li tragate za klasičnim modelom ili savremenim detaljima, ovaj model cipela se lako može kombinovati kako za dnevne, tako i večernje kombinacije.

Pročitajte i ovo: ravna 

Naslovna fotografija: instagram.com/ferragamo

Dragana Miletić