Za manje od tri nedelje, tačnije, 17 dana od početka prikazivanja, film Barbie je zaradio neverovatnih milijardu dolara na svetskim blagajnama, uključujući 459 miliona dolara u Severnoj Americi i 572 miliona dolara na međunarodnom nivou. Ovo je učinilo Gretu Gerwig prvom solo filmskom režiserkom sa filmom vrednim milijardu dolara.
Još nekoliko žena ima zasluge za režiju filmova koji su zaradili više od milijardu dolara, ali ne u samostalnom izdanju. Frozen i Frozen II (1.3 milijarde dolara i 1.45 milijardi dolara) zajedno su režirali žena i muškarac, Jennifer Lee i Chris Buck. Anna Boden je zajedno sa Ryanom Fleckom režirala blokbaster Captain Marvel (1.1 milijarda dolara). Patty Jenkins je režirala Wonder Woman (817 miliona) i nalazi se među 60 filmova sa najvećom zaradom u istoriji, ali nije uspela da probije barijeru od milijardu dolara.
Barbie je dostigao željenu prekretnicu nakon samo 17 dana od premijere, istovremeno postavši i najbrže ostvarenje u istoriji studija Warner Bros, koje se pridružilo klubu vrednom milijardu dolara. Drugi deo filma Harry Potter and the Deathly Hallows je prethodno držao taj rekord 19 dana.
Samo 50 filmova u istoriji kinematografije je dostiglo zaradu od milijardu dolara, a marketinška kampanja za film o ikoničnoj lutki je zasigurno obećavala veliki uspeh na blagajnama (što se i postiglo).
Kinematografska ostvarenja u kojima su žene i devojke glavni likovi i akteri radnje trenutno čine 18% svih filmova vrednih milijardu dolara, a skoro polovina njih su animirani filmovi za decu. Godinama se ukazuje na problem nedostatka odvajanja većeg budžeta za filmove u kojima su odrasle žene glavni likovi, a statistika najbolje ilustruje ozloglašenu tromost Holivuda kada je u pitanju zastupanje rodne ravnopravnosti.
Režiserka Greta Gerwig je pre Barbie bila poznata po indie filmovima, ali i nagrađivana za režiju uspešnih ostvarenja Lady Bird i Little Women.
Veliki uspeh ovom blokbasteru je, pored marketinške kampanje i višedecenijske popularnosti Barbike, omogućio i uspeh u Kini, drugo najveće tržište na svetu.
Film Barbie je dodatno pokrenuo globalnu diskusiju o važnim temama kao što su uloga žene u patrijarhatu, kritika konzumerizma i kapitalizma, ali i prolaznost vremena i smrtnost. Na internetu već skoro tri nedelje prisustvujemo dvoboju između obožavatelja Barbie i njenih kritičara, ali jedno je sigurno – film nikoga nije ostavio ravnodušnim.
Glumica Margot Robbie je u intervjuu pred premijeru filma čak otkrila da je živopisna satira uznemirila neke od rukovodilaca kompanije Mattel, koji su smatrali da je kritika koja im je upućena – preoštra.
Film je takođe pokrenuo diskusiju o ulozi Kena u Barbie svetu, kao i debatu da li je Ken prikazan na pravi način. Fanovi filma, kao i devojke i žene koje su odrastale igrajući se sa Barbikama, verno su podržale viziju Grete Gerwig, objašnjavajući da je, tokom igre, svakoj devojčici Ken bio – nebitan i predstavljao aksesoar Barbike.
Podsetimo, filmovi Barbie i Oppenheimer su pokrenuli trend i fenomen Barbenheimer, čija je zamisao bila da se oba filma gledaju istog dana – i to jedan za drugim. Kao što smo ranije pisali, ovakva euforija zbog filmskih titana nije viđena godinama, a najviše podseća na 1999. godinu i sudar premijera kultnih filmova Matrix i 10 Things I Hate About You.
Pročitajte i ovo: Obara rekorde: Greta Gerwig je najuspešnija režiserka u istoriji kinematografije
Naslovna fotografija: pinterest.com/haiIeesteinfeld
Milica Nešić