Film o Donaldu Trumpu,  The Apprentice, premijerno je prikazan na Kanskom festivalu, a stiže i kod nas! Ovo nije film o osobi kakva je Trump danas, već opisuje njegov put od ranih početaka do onoga što je postao – predsednik SAD.

Scenario za film je napisao Gabriel Sherman, a režiju potpisuje Ali Abbasi. U glavnoj ulozi kao Trump javlja se Sebastian Stan, a u ostalim ulogama Jeremy Strong, Martin Donovan i Maria Bakalova. O čemu se radi u filmu i koja prava priča iza njega stoji – otkrićete u nastavku.

The Apprentice: Film o Donaldu Trumpu

Film The Apprentice (2024) je biografska drama koja prati rane godine američkog predsedničkog kandidata Donalda Trumpa 2024. dok se transformiše iz mladog poslovnog čoveka u sveprisutnu javnu ličnost. Film prati njegove rane godine, od 1970-ih i 1980-ih u njegovom poslovanju sa nekretninama i njegovu povezanost sa ozloglašenim advokatom Royem Cohnom, što je oblikovalo njegovu taktiku prema moći, publicitetu i parnicama. Ovo je, istovremeno, studija karaktera i hronika Trumpovih ranih poslovnih odluka, koje su formirale čoveka koji će kasnije postati jedna od najpolarizovanijih ličnosti u modernoj istoriji.

Istinita priča iza filma

Rane ambicije Donalda Trumpa

Početkom 1970-ih, mladi Donald Trump, sin tajkuna za nekretnine Freda Trumpa, bio je nestrpljiv da posao svoje porodice proširi izvan spoljnih opština Njujorka. Dok je Fred zarađivao razvijajući pristupačne stambene projekte, Donald je želeo da uđe na tržište vrhunskih nekretnina na Menhetnu kako bi stekao reputaciju moćnog poslovnog lidera.

Ovo interesovanje za bogatstvo i slavu dodatno je poguralo ambicije Donalda Trumpa. Međutim, njegova poslovna praksa ni tada nije bila oslobođena kontroverzi. Godine 1973. Ministarstvo pravde SAD optužilo je njegovu porodičnu kompaniju za nekretnine za diskriminaciju prema afroameričkim stanarima. Federalna istraga je tvrdila da je Trumpova uprava davala prednost belcima, što je moglo da uništi porodično ime Trumpovih.

 Otkrivamo istinitu priču iza filma The Apprentice, zasnovanog na životu Donalda Trumpa

instagram.com/mariabakalovaofficial

Roy Cohn: Mentor sa nemilosrdnom taktikom

Cohn je bio čovek koji je bio delimično odgovoran za zloglasni slučaj špijunaže Rozenbergovih 1953. godine, zbog kojeg su pogubljeni, i blisko povezan sa senatorom Džozefom Makartijem tokom čistki antikomunizma 1950-ih. Odnos između Trumpa i Cohna je centralna tema filma. Na ekranu, prva scena njihovog sastanka odvija se u ekskluzivnom restoranu na Menhetnu gde Trump govori o svojoj frustraciji saveznom istragom o njegovom porodičnom biznisu, što je optužba od strane vlade. Cohn, osetivši ambiciju i spremnost Trumpa da igra po pravilima, a zatim ih prekrši, nudi Trumpu da mu postane pravni savetnik i mentor.

Cohn je obučio Trumpa svojim principima. Njegova tri principa su: napad, nikada se ne povlači i uvek stoj na svom mestu. Ova filozofija je postala osnova Trumpove javne ličnosti. Partnerstvo Trumpa i Cohna nije bilo samo profesionalno već je to bio i lični savez zasnovan na obostranoj koristi. Cohn je Trumpu pružio pravnu zaštitu i političke veze kako bi mu pomogao da obezbedi poslove i upravlja pravnim pitanjima. Zauzvrat, Trump mu je otvorio mrežu bogatih uticajnih ličnosti.

Film počinje stvarnom federalnom tužbom protiv Trumpovog menadžmenta, ključnim momentom u ranoj karijeri Donalda Trumpa. Slučaj je na kraju rešen bez priznanja nepravde, ali film prikazuje kako je Trump iskoristio svoje veze sa Cohnom da bi održao svoj imidž u javnosti.

Još jedan značajan aspekt filma je Trumpova sposobnost da koristi medijsku pažnju u svoju korist. Kao što se vidi u filmu, Trump se “udvarao” novinarima i gajio imidž drskog, uspešnog preduzetnika, čak i kada su njegovi projekti bili finansijski rizični ili pravno sporni. Ova manipulacija percepcijom medija postala je jedan od Trumpovih ključnih alata tokom njegove karijere.

Film takođe istražuje Trumpov lični život, uključujući njegov brak sa Ivankom Trump. Njegov brak sa ovom češkom manekenkom i poslovnom ženom, bio je važan deo izgradnje njegovog imidža u javnosti 1980-ih. U filmu postoji i izuzetno uznemirujuća scena silovanja.

Pročitajte i: Život čudniji od fikcije: Najbolji dokumentarni filmovi o slavnim ličnostima iz ove godine

Naslovna fotografija:instagram.com/mariabakalovaofficial

Marina Puzić

Comments