Filmovi koji slave feminizam i njegove ideale su ispunjeni pričama žena, onih koji se identifikuju sa ženama, muškaraca koji podržavaju žene, a omeđeni ostacima neosnovanih stereotipa i društvenih normi koje se moraju pomeriti kako bismo kao zajednica napredovali.
Feminizam nije trend. Ni pokret. Ni šamar svakom muškarcu. To je jednostavno nastavak borbe za jednakost. I, tokom decenija, legije inspirativnih žena oblikovale su feminizam, insistirajući da žene imaju prava kao i muškarci. Njihove priče nude sve — od pripovedanja o sestrinstvu i epova o solidarnosti, do intersekcionalnih perspektiva i narativa o osnaživanju — ali ne dobijaju uvek pažnju koju zaslužuju. Ali kad je dobiju, svi ih primete. Ovo su:
Filmovi koji slave feminizam
Women Talking (2022)
U centru moćnog filma rediteljke Sarahe Polley je grupa religioznih žena koje su zlostavljane na svaki mogući način od strane muškaraca u njihovoj izolovanoj zajednici. Kao majke, sestre, kćeri, okupljaju se da razgovaraju o svojim opcijama: ne uraditi ništa, ostati i boriti se ili otići. Adaptiran prema istoimenom romanu Miriam Toews, koji je fiktivni odgovor na stvarni horor koji se dogodio u menonitskoj zajednici u Boliviji 2009. godine, Women Talking čini više od razgovora o nepravdi — on traži rešenje.
The Marvels (2023)
U svemiru u kojem dominiraju neuništivi heroji, patriotski kapetani i paukoliki osvetnici, dobiti Marvel instalaciju u kojoj su ispred i iza kamere pretežno žene je čudesno dostignuće. Ovde, Kapetan Marvel, Ms. Marvel i Kapetan Monica Rambeau udružuju snage kako bi pobedile moćnog neprijatelja, dok scenaristkinja i rediteljka Nia DaCosta (Candyman) i koscenaristkinje Megan McDonnell (WandaVision) i Elissa Karasik (Lessons in Chemistry) usmeravaju tim iza kulisa.
Poor Things (2023)
Emma Stone uzima čekić za razbijanje katanca koji čuva njene inhibicije u najnovijem ostvarenju Yorgosa Lanthimosa, i time pruža izuzetno zabavan prikaz oslobođenja i autonomije jedne žene. U svojoj oskarovski nagrađenoj izvedbi kao Franken-stvorenje sa telom žene i mozgom bebe, Bella Baxter, koju tumači Stone, napušta dom kako bi otkrila ženu kakva želi da bude, a njen razvoj je istovremeno šokantan i izuzetno sličan onom koji je u jednom trenutku prošla svaka od nas.
She Said (2022)
U oktobru 2017. godine, novinari New York Times, Jodi Kantor i Megan Twohey, objavile su bombastičan izveštaj koji je otkrio filmskog mogula Harveyja Weinsteina kao serijskog seksualnog predatora, što su profesionalci iz filmske industrije već znali. Ovaj Pulitzerom nagrađeni članak započeo je rane trenutke pokreta #MeToo i doveo do konačnog hapšenja i osude Weinsteina, koji je danas u zatvoru. U glavnim ulogama su Zoe Kazan i Carey Mulligan, film režira Maria Schrader (Unorthodox), a žene čije su traumatične priče pomogle da se čuje glas miliona drugih žrtava pojavljuju se kao cameo likovi.
The Woman King (2022)
Istoriski kontekst ove adrenalinske epske filmske priče objedinjuje nekoliko relevantnih činjenica o Agojieu, žestokoj jedinici ratom očeličenih ratnica koje su štitile Kraljevstvo Dahomeja u 18. i 19. veku u Africi. Ali, ovo je Holivud i umetnička sloboda je kraljica. U režiji Gine Prince-Bythewood, film prikazuje Violu Davis kao fiktivnu generalku Naniscu, magičnu u ulozi. Podržana sjajnom sporednom glumačkom ekipom uključujući Thuso Mbedu, Lashanu Lynch i Sheilu Atim, ova priča o borbi ili sigurnoj smrti je slavljenje žena koje su čvrste u svojoj volji, snazi i moći.
Bottoms (2023)
Veoma campy, izrazito prenaglašeno, veselo i izuzetno smešno. Ova studentska komedija, sa glumicama Ayo Edebiri iz The Bear i Rachel Sennott iz Bodies u ulogama queer srednjoškolki koje osnivaju borilački klub kako bi osvojile navijačice koje im se sviđaju, savršeno prikazuje LGBT+ iskustvo dok istovremeno čini instant feministički klasik u kom ćete uživati. Borba za žensko prijateljstvo, osnaživanje različitosti i humor, u filmu Emme Seligman – sve je na visokom nivou.
Polite Society (2023)
Tvorac serije We Are Lady Parts, Nida Manzoor, napravila je svoj debi na filmu sa savršeno koreografisanim udarcem u stomak patrijarhata. Nazvan Polite Society, ovaj neumoljivi pohod moćnih devojaka odvija se oko Rije, mlade pobunjenice koja regrutuje grupu prijatelja da spase svoju stariju sestru, Lenu, od života kao poslušne, zarobljene supruge bogataša. Malo Bolivuda, malo kung fua, mnogo sestrinske naklonosti: sve to čini ovaj inovativni, energični film koji ruši društvene norme.
Happening (2021)
Na osnovu autobiografskog romana Nobelovke Ani Erno, smeštenog u Francusku šezdesetih godina prošlog veka, kada je abortus bio ilegalan, film Happening prati Anamariju Vartolomei u glavnoj ulozi 23-godišnje studentkinje čija je neželjena trudnoća odvodi na očajnički i opasan put. Ovaj nagrađivani film, u režiji Audrey Diwan, izazvao je burne reakcije, postavši poziv na borbu za ženska prava u SAD i služeći kao brutalna opomena na to da ona nastavljaju da se zanemaruju.
Are You There God? It’s Me, Margaret (2023)
Svima ženama koje su odrasle uz iskrene i feminističke romane Judy Blume jer su njihove majke bile preokupirane drugim stvarima i nisu im mnogo pričale o seksu, menstruaciji ili bilo kojoj drugoj temi koju su smatrale tabuom: molimo vas, pogledajte adaptaciju bestselera autorke iz 1970. godine, koju je režirala Kelly Fremon Craig. Ostvarenje govori o pritiscima sa kojima se suočava devojčica u šestom razredu —škola, dečaci i menstruacija —i pruža radost od početka do kraja, spajajući svaki trenutak ženske preadolescentne dobi sa nežnom autentičnošću.
The Lost Daughter (2021)
Holivud obično stavlja majke u dva šablona: ili vole svoju decu i samo se trude da rade najbolje što mogu (Erin Brockovich), ili je “monstrum” koji nemilosrdno ispoljava svoju agresiju (Mommie Dearest). Maggie Gyllenhaal je više zainteresovana za sivu zonu između ova dva arhetipa u svom rediteljskom debiju, The Lost Daughter. Napeta drama o profesorki (Olivia Colman) koju mori konflikt oko različitih iskustava u odgajanju dece je zapravo humani osvrt na kompleksnosti majčinstva.
Never Rarely Sometimes Always (2020)
Never Rarely Sometimes Always Elize Hittman je neophodno pogledati. Malo nezavisno ostvarenje se našlo na vrhu liste najboljih od strane kritičara, a govori o dve prijateljice koje su primorane da putuju iz svog malog grada u Pensilvaniji do Njujorka – u potrazi za lekarskom pomoći zbog neželjene trudnoće.
The 40-Year-Old Version (2020)
Radha Blank, borbena autorka u četrdesetim godinama koja živi u Njujorku, preobražava se u hip-hop umetnicu. Ona se bori za svoju umetnost i karijeru, a tumači je upravo Radha Blank, takođe rođena Njujorčanka čiji talenti obuhvataju pozornicu, pero i mikrofon. Njena istrajnost će inspirisati svaku ženu da nikada ne odustane od svog sna, što njenu priču čini idealnom da se nađe na našoj listi.
Barbie (2023)
Sve što dotakne Greta Gerwig — Lady Bird, Frances Ha, Little Women — pretvara se u feminističko blago velikog slova F, pa kada se prijavila da napiše i režira film o Mattel lutki koja je decenijama istovremeno osnaživala devojčice i uništavala njihov osećaj vrednosti, znali smo da će imati prepoznatljivi feministički pečat. Priča koja vidi Barbiku (Margot Robbie) kako postaje bolno svesna svoje ljudskosti, shvatajući šta zapravo znači biti žena i kakve težine i odgovornosti to nosi.
Zola (2020)
Konvencionalni bioskopski narativ često ima eksploatativan pristup pričama o seksualnom radu. Ali ne i ako je film režirala Janicza Bravo. Njen film Zola iz 2020. posebno se brine o pristupu ovoj tematici, pre svega tretirajući svoje likove kao ljudska bića.
Skater Girl (2021)
Indijska rediteljka Manjari Makijany svoj rediteljski debi ostvaruje sa Skater Girl, šarmantnim porodičnim filmom o devojci iz sela Rajasthan, koja pronalazi kroz osnaženje, savladava strahove i krši sve rodne norme sa daskom i četiri točka. Iza kamere, Makijany je i sama odražavala svoju protagonistkinju dok je radila na izgradnji skejt parka na lokaciji, savladavajući sličnu stigmu tokom procesa.
Pročitajte i ovo: Kinds of Kindness: Objavljen prvi trejler za novi film Yorgosa Lanthimosa i Emme Stone
Naslovna fotografija: instagram.com/shesaidfilm
Milana Petković