Marija Stojadinović rođena je 1977. godine, a diplomirala je na Akademiji primenjenih umetnosti 2000. godine u Beogradu, smer primenjeno vajarstvo. Trenutno radi kao urednica u Kulturnom centru Kruševac i završava master studije na Akademiji umetnosti u Beogradu, smer Kreiranje imidža i odnosi s javnošću. Njenu izložbu fotografija pod nazivom DNK možete pogledati u Galeriji Akademije umetnosti. DNK koncept čine digitalni printovi, fotografije koje se bave problematikom savremenog društva. Brend marama/scarf/bufanda/escharpe bavi se maramama i ešarpama. Radi se o Marijinim slikama ( ciklus “Dan kada su bogovi sišli”) koje su printom prebačene na marame i ešarpe.
WANNABE MAGAZINE: Lica i mesta:
Marija Stojadinović: Moja inspiracija – maske koje svi nosimo. Ljudi sa svojim maskama – energijma određuju prostor.
Slike i mirisi:
Miris ateljea i terpentina. Dok slikam taj miris je sastavni deo stvaralaštva.
Beograd 90-ih:
Početak promena jednog društva. Godine studiranja i odrstanja. Klub Industria i era koja se završila. Prva samostalna izložba slika – In My Bathroom i Endy Warhool kao večita inspiracija.
Akademija umetnosti i vajarstvo:
Vajarstvo – trodimenzionalno kodiranje. Akademija umetnosti – prezentovanje slike u najboljem svetlu.
Karijera:
Večita želja da svet okružim svojim kreativnim idejama. Unutrašnji glas koji me stalno opominje da treba da nastavim bez obzira na prepreke. Umetnost moja najveća ljubav i životno opredeljenje.
Dan kada su bogovi sišli:
Dan kad su bogovi sišli je naziv za ciklus slika. Bogovi su sišli 2005. godine, a danas ih kolekcionari ljubomorno čuvaju u svojim privatnim kolekcijama. Deo njihove energije nalazi se na maramama i ešarpama brenda marama/scarf/bufanda/escharpè.
Brend marama/scarf/bufanda/escharpè:
Namenjen je mladim, samosvesnim ženama. Želja da svojim slikama produžim život. Maske iz ciklusa “Dan kada su bogovi sišli”, tehnikom digitalne štampe prenesene su na lagane tkanine.
Moj DNK i fotografije:
Kreativnost – kod koji nosim u sebi. Ljubav – energija koja me motiviše da materijalizujem svoje ideje. Fotografija kao najzahvalnija tehnika da se kao umetnik nađem na svom platnu.
Okivanje u lance, kamenovanje do smrti, postavljanje na naslovne strane modnih magazina kao seks-simbola, kult barbike, kao poruka površnom društvu:
Dve krajnosti u različitim društvima. Žena koja zbog svog izbora biva osuđena na smrt i žena koja u razvijenim društvima postavlja sebi nedostižne ideale.
Opstanak žene u modernom svetu:
Moderno društvo je kreiralo neku novu ženu, potrebno je vreme da se ona prilagodi novim tokovima.
Ravnopravnost polova:
Raduje me činjenica da je sve manje diskriminacije žena u društvu. Ipak, ostaje činjenica da svi nosimo različiti DNK.
Srpski porok:
Politika.
Jelena Tanasić je rođena da obožava – Crveni lak. Čokoladne kolače. Mojito & kafu. Čitanje novina od pozadi. Čitanje knjiga. Papir i olovku. Kreativni haos. Bajke o vilenjacima i vilama. Filmove iz doba zlatnog Holivuda. Marinu Abramović. Leto. Miris šume posle letnjeg pljuska. Naočare brenda Ray Ban. Glam Punk modu. Štikle. Nitne. Narukvice. Pozorišta & bioskop. Citat Žan Kokto: “U sebi osećam anđela koga neprestano šokiram!”