Stalno pišemo o tome koliko je san važan za lepotu, ali treba naglasiti i to koliko je on važan za zdravlje. Dugoročna neispavanost može da ima ozbiljne posledice, a sem toga, čini da nam i preostale dnevne obaveze teže padaju. Kada nismo dobro spavali, fokus nam stalno luta zajedno sa mislima, budemo umorni, usporeni i radimo na 50 posto snage, što nije dobro. Uvek kada možemo, trebalo bi da damo 100 posto sebe, jer samo tako možemo da napredujemo, a ne da konstantno tapkamo u mestu. Naš večito opterećeni i okupirani mozak može da se podvuče u podsvest, unese nam nemir i poremeti san. Baš zato bi trebalo da promenimo makar neke od navika koje negativno utiču na njegov kvalitet. 

Čaša vina (pritom nikad nije jedna)

Ovo se najviše odnosi na radne dane. Ukoliko baš ne morate da popijete tu čašu vina pred spavanje, nemojte. Alkohol je u suštini sedativ, i to što mnogo brže utonete u san, ne znači da spavate kvalitetnim snom. Bićete žedni i budićete se tokom noći da odete u toalet. To će vam razbijati san, a sem toga alkohol blokira REM fazu čvrstog sna, koja služi za “emocionalnu obradu”. A prisetite se koliko teško mamurluk generalno podnosimo, a pogotovo tako emotivno krhki, kakvim nas ostavlja san bez REM faze. Ako želite da popijete čašu vina, nek to ne bude pred spavanje, nego ranije u toku večeri.

Kafa posle 15 časova

Ovo već svi znate, ali nije loše da ponovimo. Telu treba 5-7 sati da eliminiše kofein iz tela. Po toj računici, najbolje bi bilo da vam poslednja kafa bude negde oko 15časova. To važi i za sva energetska pića. Iako uspete da zaspite (što će biti teško), imaćete u najmanju ruku nemirnu noć. Kofein je psihoaktivni stimulans, a u snu nema mesta za stimulans, već samo za odmor.

Comments