Gustav Klimt, čovek koji je dominirao umetničkom scenom prestonice Austro-Ugarske od 1900. do 1918. godine. Jedan od njegovih nesumnjivo najboljih portreta žena, portret Adele Bloh-Bauer I (“Portrait of Adele Bloch-Bauer“), nastao je 1907. godine.
Njegova muza, a moguće i ljubavnica, jedina je žena koju je dva puta naslikao, 1907. i 1912. godine (portreti I i II), mada je dobrim poznavaocima njenog lika pošlo za rukom da je uoče i na predstavi jevrejske heroine Judite, koju je Klimt uradio 1901. godine.
Adel Bauer rođena je 1881. godine u bogatoj porodici kao najmlađe, sedmo dete. U ranoj mladosti njen bezbrižni svet srušila je smrt starijeg, omiljenog brata, i Adel osetivši nepodnošljivim dalji život u kući svojih roditelja, ubrzo se udala za industrijalca Ferdinanda Bloha. Ličnost Adel Bloh-Bauer bila je neobična. Iako krhka i bolešljiva, bila je vrlo samouverena, a ponekad je delovala i arogantno i oholo. U njenom salonu okupljali su se veliki umetnici i učeni ljudi. Samostalno je izučavala nemačku, francusku i englesku klasičnu literaturu, tako da je i njeno obrazovanje omogućavalo da se u intelektualnim krugovima dobro snalazi. Godine 1903. Adelin muž zatražio je izradu njenog portreta kao poklon za godišnjicu braka njenih roditelja, i gotovo četiri godine kasnije, 1907. izložen je veličanstveni, zlatni portret, gospođe Bloh-Bauer. Predstavio ju je na zlatnom tronu, sa zlatnim nebom posutim zlatnim zvezdama, koje dopunjava njenu zlatnu odeću.
Mogli bismo čak zaključiti da zlatna boja, u koju je Adele ušuškana na ovom Klimtovom portretu, ne govori samo o njenom bogatstvu i nije samo statusni simbol, već je i simbol prkosnog stava moći koju ne samo ona, već ceo ženski rod, polako stiče u takozvanom “muškom svetu”. Većina njegovih dela nastalih na prelazu vekova, pokazuju i “nadolazeću modernost”, sve veću emancipaciju žene, koja joj daje novu socijalnu, kulturnu i ideološku poziciju u društvu. Slika je izrađena od skupocenih materijala, zlatnih i srebrnih listića koji su aplicirani direktno na platno i koji svakako čine da njeno lice i ruke lepršaju u sjajnom kovitlacu. Klimtovo remek-delo zlatne faze ističe i njegovu zanesenost femme fatale, koju na većini slika možemo videti – senzualnu, zavodljivu, raskošne kose, skrivene bogatim naborima haljine ili pak potpuno nage.
Pored dva svoja portreta Adel je u svojoj kolekciji imala još nekoliko Klimtovih slika i bezbroj crteža. Kada se bračni par Bloh-Bauer 1919. godine preselio u novi dom u centru Beča, Adel je u svojim odajama napravila i neku vrstu oltara gde su bili izloženi samo njegovi radovi. Godine 1925. Adel je iznenada preminula od meningitisa ostavivši u svom testamentu molbu da se umetnička dela posle njihove smrti poklone Austrijskoj galeriji. Njena želja nije bila ispunjena.
Posle aneksije Austrije nacisti su Baueru oduzeli kolekciju. Nedugo posle završetka rata, 1945. godine, Bauer je preminuo, a njegova želja da vrati kolekciju se ugasila. Tri Klimtova dela zadržana su i šezdesetak godina provela u bečkom Belvedere muzeju, dok je ostatak rasprodat. Jedina rođaka Adel Bloh-Bauer, danas devedesetogodišnjakinja, posle dugogodišnjeg spora sa državom Austrijom, 2006. godine dobila je presudu u svoju korist. Austrija je priznala da su slike vlasništvo porodice i predala dela iz kolekcije, koja su ubrzo zatim izložena u Državnom muzeju umetnosti u Los Anđelesu. Slika Adel Bloh-Bauer I potom je po rekordnoj ceni prodata Novoj galeriji u Njujorku, muzeju nemačke i austrijske umetnosti ranog XX veka.
Iva Šapić je budući istoričar umetnosti. Nesuđeni Šerlok Holms II. Budući umetnik, krojač, kuvar, organizator venčanja i vlasnik cvećare i kafića – knjižare. Ili pisac. Ili turistički vodič. Ili profesionalni čitač knjiga. Ili sve to, ako poživi koji vek duže.