Hair training, odnosno, “trening kose”, jeste tehnika pomoću koje ćete navodno ređe prati kosu, a izuzetno je popularna na TikToku, gde hashtag #hairtraining broji milione pregleda. Ali, da li takva tehnika zapravo radi?

Suština je da mnogi preporučuju da kosu treba prati što ređe, jer često pranje nije dobro za kosu, pa se ona može “istrenirati” tako da se vremenom manje masti. Zvuči veoma dobro – ali da li je istina?

@cherries_87 3rd hair wash of 2023!! 😱♥️ #mumsoftiktok #THINKTINK #hairtraining ♬ original sound – Tink

Svi imamo različite potrebe kada reč o kosi i koži. Mnoge žene sa kovrdžavom kosom mogu da je peru jednom u dve nedelje, ako ne i duže od toga. Sa druge strane, neko mora da pere kosu baš svaki dan. Ako spadate u tu drugu grupu koja pere kosu češće nego što biste želeli, možda vam hair training zvuči primamljivo.

@bustle How to train your hair! #healthyhair #hairroutine #TikTokGGT ♬ r&b loop – BCD studio

Šta je hair training?

Hair training podrazumeva promenu rutine pranja kose, kako bi se produžilo vreme između svakog pranja, u nastojanju da se “obuči” kosa da proizvodi manje ulja tokom vremena. Trening za kosu, koji se na TikToku naziva i „trening skalpa“ ili „trening ulja“, ni na koji način nije nova ideja; moglo bi se reći da datira još od 1940-ih.

Možda zvuči dobro, ali ima li istine u tome? Možete li zaista trenirati kosu? Kratak odgovor: ne, vaša kosa nije štene — ne može se dresirati. Nažalost, većina video-zapisa o prednostima hair traininga će vas odvesti u pogrešnom pravcu.

Većina ovih snimaka govori o podizanju tolerancije vlasišta na ređe pranje dok se ne „prilagodi“ novom rasporedu. Ali, proizvodi i zagađivači iz životne sredine mogu biti izuzetno štetni za mikrobiom temena i opšte zdravlje kose. Osim toga, proizvodnja sebuma na skalpu je funkcija hormona, tako da hair training neće promeniti funkciju hormona.

@sophia.panella Reply to @dayanaaaluisaa how I trained my hair to wash once a week🤍 #fyp #haircare #hairtutorial #dryshampoo #hairhack #TheAdamProject ♬ original sound – SOPHIA PANELLA

Mit o štetnosti pranja kose svaki dan

Istina je da većina stručnjaka za skalp, koji znaju sve što treba da znaju o zdravlju kose, svakodnevno peru kosu. „Zaista je mit da ne bi trebalo da perete kosu prečesto. Da li biste ikada preskočili umivanje?

Ako perete kosu svaki drugi dan, i to je okej. Takođe, postoje neke tehnike da manje perete kosu, ako to želite. Pokazalo se da se 67% sebuma proizvedenog na skalpu uklanja tehnikama kao što su četkanje i stimulisanje vlasišta. Na primer, pokušaj korišćenja gua sha kamena na koži glave može biti od pomoći.

Još jedan trik je zamena šampona. Mnogi frizeri preporučuju rotiranje šampona – korišćenje šampona za čišćenje ili piling kad želite da vam kosa bude veoma čista. Još jedan važan faktor prilikom pranja je temperatura vode koju koristite. Oba ekstrema, topla i hladna voda, mogu izazvati probleme kao što su dehidratacija i suženje hranljivih materija na koži glave. Uvek je najbolje koristiti mlaku vodu.

@daniraebayard the biggest oily hair MYTH #fyp #fypシ #hairtraining #oilyhairtip #greasyhairremedy #oilyhairremedies #greasyhair #oilyhairhack ♬ original sound – your oily haired bestie 🦋

Da li je suvi šampon dobro rešenje?

Uprkos tome što suvi šampon privremeno čini da naša kosa i vlasište izgledaju bolje, može dovesti do velike količine prljavštine na koži glave, blokiranja folikula dlake i izazivanja raznih problema sa vlasištem.

Tapioka u prahu i pirinčani skrob su idealne alternative za kožu glave oštrim sastojcima koji se obično nalaze u suvim šamponima. Oni nežno upijanju ulja, mirise i višak sebuma, kako bi osvežili kosu.

Pročitajte i ovo: Svi najefikasniji trikovi za volumen kose sa finom dlakom – na jednom mestu

Naslovna fotografija: instagram.com/cortesdecabelofeminino

Božica Luković

Comments