Prema psihološkom tumačenju, psihopatija je potkategorija socijalnog poremećaja ličnosti i termin je koji kategoriše osobe koje pokazuju narcisoidnost, sadizam, sebičnost, nedostatak empatije i/ili površinski šarm. Zbog te svoje poznate sposobnosti da šarmiraju bez mnogo truda, njima je lako da nastave da održavaju strateški odnos sa bivšim partnerima, još dugo nakon prestanka veze kako bi i dalje izvlačili korist za sebe.
Ideja da ima nečeg nezdravog u dugotrajnom održavanju kontakta posle raskida, navela je stručnjake da sastave test za ispitivanje nivoa psihopatije, odnosno, psihopatskih tendencija, na osnovu njihovih veza i odnosa i ponašanja posle raskida. Oni su analizirali osobine ličnosti preko 800 ispitanika, uključujući istorijat njihovih veza i emotivnih odnosa. Učesnici su odgovarali na pitanja o trenutnoj vezi i o tome jesu li prijatelji sa bivšima, a nakon toga su ispunjavali upitnik kako bi se utvrdilo da li imaju narcisoidne, odnosno psihopatske osobine.
Prema rezultatima istraživanja, oni koji su pokazali mračne osobine ličnosti, slične onima koje se mogu naći kod psihopata, u najvećem procentu su ostajali u bliskom kontaktu s bivšima partnerima, iz uznemirujućih razloga – prilike za izvlačenje informacija, usluga, novca i seksa.
Naravno da postoje i zaista iskrena prijateljstva među bivšim partnerima, kad oboje shvate da više ne mogu da budu u vezi, kad se ta veza zaista istrošila i nije raskinuta na neki preterano dramatičan način (zbog nečije prevare i izdaje) i kad nastavljaju da cene jedno drugo kao izuzetne osobe sa kojima su proveli jedan važan period svog života. I potrebno je napomenuti – u takvim prijateljstvima sa bivšim, nema koristoljublja i nema seksa.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu!
Izvor fotografija: www.unsplash.com
Brankica Milošević