Da li ste ikada čule da za muškarca, koji se iznervirao na sastanku, neko kaže da je histeričan? Ne. Zato što je histerija rezervisana isključivo za žene. Znate li zašto? Zato što reč hysteria na antičkom grčkom jeziku znači materica.

Odakle uopšte potiče to verovanje? Ono je duboko ukorenjeno u gotovo svakoj kulturi koja je patrijarhalna. A kada gledamo na svetskom nivou, veliki broj kultura je upravo takav da njima vladaju muškarci. Šta je uopšte uticalo na to da je žena sinonim za emocije, a emocije za slabost, pa samim tim žene za slabost? I ne mora ići tim redom, ali to je otprilike taj začarani krug u koji ulazi svako ko ih karakteriše kao emotivniji pol.

Stvar je u tome da su žene te koje rađaju, te koje su u prvom kontaktu sa novorođenčetom i od kojih dete zavisi prvih nekoliko godina. Te žene svom detetu moraju da daju svu svoju brigu i ljubav – što znači potpuno davanje sebe i mnoštva emocija usput. To je period kada su žene najemotivnije i najranjivije.

Vrlo verovatno baš iz toga potiče predrasuda da su žene generalno emotivnije, što nije tačno. Žene imaju više prilika da svoje emocije pokažu, što ne znači da su emotivnije. Kao civilizacija smo napredovali, nema potrebe da muškarci i dalje budu lovci zaštitnici (iako postoje arheološka istraživanja da su se u praistoriji i žene bavile lovom), ali na emotivnom nivou nismo mnogo odmakli. I nadam se da je sada red da svi napredujemo i na tom polju.

Naslovna fotografija: instagram.com/icewasonline

Jovana Petković

Comments