Ladurée priča počinje davne 1862. godine, kada je mlinar sa jugozapadne Francuske, Luj Ernest Ladure (Louis-Ernest Ladurée), otvorio pekaru u Kraljevskoj ulici 16 (Rue Royale) u Parizu. Uspešan posao je naglo prekinut kada je 1871. godine izbio požar, koji je zahvatio skoro čitavu ulicu, a među izgorelim zgradama bila je i Ladurée pekara.
Desfonten nije prestao sa iznenađenjima samo kod otkrića dobitnog recepta za makaron, već je na prvom spratu Ladurée poslastičarnice otvorio čajni salon koji je predstavlja kombinaciju kafea i poslastičarnice, i tako ostvario san Luj-Ernestove žene. Ovde su se okupljale dame, kojima je u to vreme bio zabranjen pristup kafeima, jer su bili ekskluziva samo za muškarce, i uživale u čaju uz koji bi obavezna poslastica bio Ladurée makaron. Ovo je bio pravi uspeh, pa se u ovoj sve luksuznijoj poslastičarnici okupljao krem pariskog društva.
Poslastičarnicu je 1993. godine kupila porodica Holder, kada je Ladurée kompanija imala dosta finansijskih poteškoća, a cilj Holder kompanije je bio da poslastičarnici vrate ugled stare pariške elegancije, ali i da idu u korak sa savremenim dobom. Od 2005. godine je krenulo internacionalno otvaranje Ladurée poslastičarnica, među prvima je jedna u Londonu, a otvorene su i u Monaku, Švajcarskoj, Italiji, Japanu i mnogim drugim zemljama.
Danas se proda oko 15 000 makarona svakoga dana, a prodaju se u različitim bojama i ukusima, pa tako možete probati makaron sa kombinacijom marakuje i mlečne čokolade, ili možda kombinaciju vanile i krema od pistaća. Ako se ikada zaputite u Pariz i odlučite posetiti Ladurée, možete biti zapanjeni redom ljudi pred istom.
Jednim delom, na ovolikoj popularnosti, Ladurée može zahvaliti i reklami u filmovima kao što je “Marija Antoaneta” (Maria Antoinette), kojoj je posvećena jedna serija makarona, kao i seriji “Gossip Girl”, gde se upravo Ladurée makaroni pojavljuju kao omiljena poslastica Bler Valdorf (Blair Waldorf).
Da Ladurée inspiriše i u modnoj industriji, pokazao nam je modni brend Kenzo, kada je za sezonu proleće/leto 2011. godine predložio da “zasladimo” outfit sa okruglim torbicama inspirisanim čuvenim makaronima u raznim živim bojama. A koliko je popularan, govori vam i činjenica da je poznati modni dizajner Džon Galijano (John Galliano) dizajnirao jednu vrstu ambalaže za Ladurée.
Laduree je danas jedan od vodećih brendova luksuznih kolača i peciva u svetu. Koliko su makaroni dobrog ukusa, ostaje vam samo da sami proverite, iako ćete za kutiju od 16 makarona platiti 34 evra, ali zadovoljstvo koje pružaju je sigurno vredno svakog centa, jer ćete nakon prvog zalogaja biti navučeni, bez sumnje.
Jovana Radojčić često ume da se zanese u sanjarenju i isključi iz stvarnog sveta. Mašta da proputuje ceo svet, voli modu, knjige, film i fotografiju. “Style is knowing who you are, what you want to say and not giving a damn.” – YSL