Možda ti se čini da su osobe sa anksioznošću lenje, ali često su perfekcioniste. Vrlo lako zapadaju u prokrastinaciju i odustaju čim vide da ono što rade im ne ide iz prvog pokušaja. Sama mogućnost nastanka greške izaziva anksioznost.

Postoji mnogo okidača za anksioznost, a pojedinih ni sama anksiozna osoba nije svesna. Na primer, kada ustanem kasnije, znam da ću biti anksiozna čitavog dana, biću anksiozna ako nemam malo vremena za sebe, da predahnem, ako sam jela brzu hranu… a nekad sam samo anksiozna, bez posebnog razloga i stalno me prati taj loš predosećaj i anticipiranje najgoreg mogućeg scenarija.

Budite empatični. Mnogo puta se dogodilo da otkažem viđenje sa društvom i dečkom zato što mi nije dan i ne mogu da izađem napolje. Raspoloženje je prilično promenljivo i važno je da razumeš da anksiozna osoba ništa od toga ne radi namerno.

A najbitnija stavka u odnosu na sve prethodne jeste: nije tvoj posao da spasiš nekoga ko ima ovakav poremećaj. Tvoje je da razumeš koliki je anksioznost teret, da budeš tu, da zagrliš, da ćutite zajedno, da plačete zajedno, da joj dopustiš da ta anksioznost izađe “napolje”, da kažeš da je sve u redu – to sve pomaže. Ali, nije tvoj posao da popravljaš, da usmeravaš šta ta osoba treba da radi, jer je to posao za nekog stručnog. I na kraju, hvala bilo kome ko pruža podršku osobi koja se bori sa anksioznošću ❤️.

Naslovna fotografija: instagram.com/inspiringinstafeeds

Jovana Petković

Comments