Još jedna stvar na koju treba da obratite pažnju kada bolujete od migrene jeste da izbegavate konzumaciju previše tople ili previše hladne hrane, jer i to može izazvati napad.
Za kafu postoje sasvim oprečni podaci da li pomaže ili ne. Veruje se da je ovo individualno, jer jednima kafa ne prija, pa im može uzrokovati migrenu. Sa druge strane, drugi imaju napad migrene kada preskoče jutarnju šolju kafe. Osluškujte svoje telo po ovom pitanju.
Koja hrana pomaže kod migrene?
Hrana koja vam može pomoći da smanjite simptome migrene je ona koja je bogata magnezijumom, omega 3 masnim kiselinama, namirnice sa mnogo proteina.
Glavobolje i grčenje mišića mogu biti jedan od simptoma da vam nedostaje magnezijuma. Možete ga suplementirati ili jesti u hrani kao što je zeleno povrće, tuna (i razne druge vrste riba), avokado, golica, čia semenke, bademi, jaja, sojino mleko…
View this post on Instagram
Omega 3 masne kiseline se uglavnom nalaze u ribi, algama i drugoj hrani iz mora. Ako želite da nadoknadite omega 3, preporučuje vam se da jedete koštunjavo voće i semenke, naročito laneno seme.
Mnogi koji imaju česte napade migrene se odlučuju da prate keto dijetu kako bi umanjili simptome. Studije pokazuju da keto dijeta zaista može pomoći, zato što se u njoj nalazi hrana koja je bogata proteinima i nije procesuiranog i industrijskog porekla.
No, ne morate preći na ovu dijetu kako bi se migrena smanjila. Dovoljno je da počnete tako što ćete povećati količinu proteina koju unosite na dnevnom nivou. U hranu bogatu proteinima spada: piletina, junetina, govedina, leblebije, pasulj, kikiriki, jaja, grčki jogurt, sirevi…
Napominjemo da se obratite vašem lekaru ako imate česte glavobolje i sumnjate na migrenu. Da bi se ona dijagnostikovala potrebno je da se odrati CT skener i testiranje krvi. Nećete moći samo hranom da lečite migrenu. Mora se pronaći njen uzrok, da li su u pitanju psihički problemi, genetika, ili je posredi nešto treće.
Naslovna fotografija: instagram.com/15minuterezepte
Jovana Petković