Kako izgleda proces snimanja jedne knjige? Koliko vremena vam je potrebno?
Knjigu možete snimiti za dva sata, ako čitate zbirku poezije, ili je snimati nekoliko dana, ako ste se uhvatili u koštac sa proznim delima, uključivši program za snimanje na svom kompjuteru, telefonu, diktafonu. I za snimanje vam treba neka vrsta inspiracije, trenutak osamljenosti ili momenat u kome želite da vaše čitanje iz doživljajnog pređe u interpretativno, i to je svojevrsna lepota stvaralačkog čina svake zvučne knjige. Ideja nam je da oformimo studio u kome će svi inspirisani biti zbrinuti u profesionalno opremljenom okruženju, i tako svojim čitanjem doprinositi širenju “Zvučne biblioteke”.
Na koji način birate dela koja ćete pretvoriti u audio knjige? Da li same birate dela ili se vodite potrebama i željama samih korisnika?
Trenutno smo pustili dobrovoljce da po sopstvenom nahođenju odaberu naslove i iščitaju ih, za sada je to sjajan način da se tematski naprave celine od snimljenih materijala, i da se tako stvori polazna tačka za dalje čitanje.
Na ovom projektu ste sarađivale i sa osnovnim školama i takmičenjem “Čitalići”, te su i osnovci imali priliku da se nađu u ulozi naratora. Kako su se oni snašli čitajući dela narodne književnosti?
Čitalići su naša prva saradnja na projektu, i to sa organizovanim takmičenjem osnovnih škola, gde smo oduševljeno prihvatile njihov poziv i tako započele jedan od najboljih segmenata našeg celokupnog projekta, gde deca čitaju deci. Neverovatno je koliko potencijala leži u malim đacima koje smo upoznali tokom ovog takmičenja, i izuzetno smo inspirisane činjenicom da se podsticanjem dečijeg čitanja knjiga, koje će prvenstveno biti namenjeno deci korisnicima, podstiču želja i volja da i najmlađi koriste literaturu, slušajući svoje vršnjake.