Potrebno je da se samo malo setiš školskih dana i svih onih slika u istorijskim udžbenicima. Ako si ih dobro upamtila, setićeš se da su pojedine dame, plemkinje, pa čak i kraljice oko vrata imale usku ogrlicu, koje su se i u to vreme pravile od različitih materijala, pliša, kože, neko lanca od plemenitog metala, te drugih materijala. Prva koja je ponela ovakvu ogrlicu bila je Ana Bolen, kraljica Engleske, koja je živela u prvoj polovini XVI veka. Njena choker ogrlica bila je napravljena od bisera, sa velikim kamenom u obliku slova “B“, što je ostalo upečatljivo za nju. U to vreme, zbog stila koji je bio jako smeo, drugačiji i neočekivan, važila je za jednu od najprivlačnijih žena, iako je nije krasila velika fizička lepota.

choker 4 Istorija choker ogrlice: Od tabua do trenda

Nakon nje, dosta kasnije, u XVIII veku, ovakvu ogrlicu nosila je Aleksandra od Danske, s tim što je ona ovu ogrlicu sasvim izmenila, te ju je nosila uz vrat, ali dosta širu, kakve se i danas nose, napravljene od bisera i raznih dijamanata, tako da prekriva ceo vrat. Kada je reč o plemkinjama i ženama visokog roda, one su najviše nosile ovakve ogrlice napravljene od najskupljih i najvrednijih delova nakita, a u Aleksandrino vreme postale su poznate kao “ogrlice za pse”. Nosile su se sa velikim dijamantima u prednjem delu, koji spajaju više oglica u sebi, tanje, šire, a onda su počeli da ih nose i napravljene od materijala.

Krajem XVIII veka, choker su nosile žene posle Francuske revolucije, i to u crvenoj boji, kao način da se oda počast svim onima koji su poginuli i nakon borbe završili na giljotini. Ovo je ujedno i najveći značaj i simbolika ove ogrlice u istoriji njenog postojanja, koja se već u narednom, XIX veku sasvim izmenila. Tokom ovog veka, choker je postao obeležje žena niskog morala, seksualnih radnica, te traka crne boje oko vrata značilo je da žena koja je nosi deo je najstarijeg “zanata” na svetu.

I umetnici su ovaj aksesoar videli na različite načine. Mane na slici “Olimpija” je na isti način kao što je značilo u XIX veku predstavio ovu ogrlicu, kao deo prepoznavanja žene lakog morala. Međutim, za razliku od njega, Edgar Dega je često oslikavao balerine sa njom, ali kod njega su one označavale razigranost i razdraganost.

choker 1 Istorija choker ogrlice: Od tabua do trenda choker 3 Istorija choker ogrlice: Od tabua do trenda
Comments