Pred izložbu, Laura je istraživala o svakoj Van Goghovoj slici koja će biti izložena. Takođe, većinu 2020. godine provela je živeći u i u okolini Arla, gde je bila u mogućnosti da proučava istoriju grada i Van Goghovog iskustva u njemu.

Prema Ovenovoj, suprotstavljanje između radova dva umetnika stvara “okruženje suspendovano između predmodernog i savremenog”. Ovakvi prostori ne evociraju samo na tapetno okruženje iz Van Goghovog perioda u Arlu, već i na moderni svet skenera, Photoshopa i digitalne štampe.

Treba li da podsećamo da je Vincent van Gogh bio jedan od, ako ne i najbolji slikar post-impresionizma, čiji su radovi posthumno postali jedni od najčuvenijih u svetu slikarstva širom planete. Za deset godina, uspeo je da stvori čak 2.100 umetničkih dela, od kojih se izdvaja 860 ulja na platnu – od kojih je većinu oslikao zadnje dve godine života. Njegovi pejzaži, mrtva priroda, portreti i autoportreti okarakterisani su smelim bojama i dramatičnim, ekspresivnim potezima četkice, predstavljajući ustoličenje savremene umetnosti. Za života komercijalno nije bio uspešan, a njegovo, pretpostavlja se, samoubistvo u 37. godini usledilo je nakon više godina depresije i siromaštva. Danas, njegove slike su među najskupljim umetničkim delima sveta, a Van Goghov muzej u Amsterdamu čuva najveću kolekciju radova ovog vanvremenskog stvaraoca.

Naslovna fotografija: instagram.com/creativeinspomagazine

Dušan Veselinović

Comments