Da li ste se ikada zapitali kako bi bilo istražiti um Tima Burtona, čoveka koji stoji iza nekih od najpoznatijih gotičkih filmova? To sada možete da uradite – sablasne lutke, originalni kostimi i crteži iz detinjstva režisera nalaze se na izložbi The World of Tim Burton u Londonu, koja prikazuje 50 godina rada američkog filmskog stvaraoca.
Izložba Tima Burtona sa preko 600 objekata pruža uvid u um poznatog umetnika i animatora, koji je režirao filmove poput Edward Scissorhands i Sweeny Todd. Rođen 1958. u predgrađu Los Anđelesa, Burton je poznat po svojim gotičkim filmovima spajaju prikaze stvarnog sveta sa imaginarnim univerzumima.
Evo zašto želimo da posetimo izložbu o njemu!
The World of Tim Burton: Nova izložba o režiseru
Prva prostorija izložbe sadrži nizove šarenih jedinica u obliku kuća koje ukazuju na njegovo detinjstvo u predgrađu – čija je banalnost imala ogroman uticaj na Burtonovu kreativnost. On uzima ove vrlo arhetipske, prigradske terene i okreće ih naopačke, čineći ih jezivim.
Ogromna kolekcija ranih crteža dovršenih olovkom i mastilom obrubljuje strukture u obliku kuće, sa likovima koji se ponavljaju, uključujući skelet Jacka Skellingtona, koji će kasnije glumiti u The Nightmare Before Christmas.
Takođe je izložen i obojeni metalni znak ukrašen rečima crush litter – pobednička prijava mladog Burtona na lokalnom konkursu za dizajn Burbankovih vozila za sakupljanje otpada iz 1973. godine. Tim Burton je pre svega umetnik, što ga čini zaista jedinstvenim u svetu filma.
Dok razgledaju izložbu, posetioci mogu pronaći slabo osvetljena postolja na kojima su prikazani rekviziti iz niza Burtonovih filmova. Među kolekcijom su i lutke iz stop-motion animacije Corpse Bride iz 2005. godine, uključujući i samu vretenastu plavu mladu. Kada nevestu vidite kako pleše u šumi, njen veo prati vetar, izgleda kao da je to najlakša, najdelikatnija tkanina, iako nije.
Takođe se pojavljuju i kostimi u prirodnoj veličini, kao što je crveno-crna haljina od svile i tila iz Burtonove verzije Alise u zemlji čuda iz 2010, koju je kreirala kostimografkinja i saradnica Colleen Atwood. Posetioci mogu da prošetaju hodnikom, koji karakterišu zakošeni okviri vrata i asimetrični crno-beli karirani podovi, koji podsećaju na Burtonov klasik Beetlejuice iz 1988, kao i na nedavno objavljen nastavak filma.
Tri visoke čelične skulpture nižu se duž hodnika, prikazujući likove sa drugog sveta sa prevelikim, šiljastim čeljustima i raširenim rukama.
Tu je i deo posvećen Burtonovom radu izvan filma – od fotografskih projekata do modnih i muzičkih video saradnji. Imerzivna zvučna scena od 300 audio semplova čuje se u celom prostoru, koju je za izložbu dizajnirao kompozitor Tommy Rose. Svaki od zvučnih zapisa direktno odgovara na priče svake sobe.
Svet Tima Burtona je adaptirana iteracija istoimene putujuće izložbe, koja je posetila 14 gradova u 11 zemalja od 2014. London’s Design Museum je poslednja lokacija izložbe pre nego što se završi na neodređeno vreme.
Pročitajte i ovo: Izložba o Naomi Campbell slavi ikonu modnih pista ’90-ih
Naslovna fotografija: instagram.com/voodoodogpd
Marina Puzić