Možda je do kiše, a možda samo do jesenje lenjosti, ali prosto postoje dani kada nemate nikakve volje da ustanete iz kreveta, niti snage da se suočavate sa svakodnevnim izazovima.
Kako biste se izborili sa ovim deprimirajućim fazama kada dozvoljavate da vam vreme prosto “iscuri”, važno je najpre spoznati moguće uzroke ovakvog stanja.
Iako nedovoljno sna zvuči kao potpuno kliše uzrok, spavanje nema ulogu samo u odmaranju. Tokom sna se aktivira hormon rasta, koji utiče na izgradnju vaših mišića i jačanje kostiju. Nedovoljno sna, automatski vodi slabijem telu. San takođe ima krucijalnu ulogu u balansiranju nivoa holesterola u krvi, ali i normalizaciji funkcionisanja mozga. Pored slabosti, posledica nespavanja su i simptomi depresije.
Iako šećer deluje tako da vam instant podiže energiju, na duže staze njegovi efekti su upravo suprotni. Ukoliko se svakodnevno “kljukate” veštačkim šećerom i brzom hranom, pre ili kasnije ćete postati usporeni i lenji.
Dehidratacija je još jedan od razloga manjka energičnosti. Iako često ne primećujete da ne unosite dovoljno vode, vaše telo to itekako uočava i reaguje pasivnošću, sa ciljem uštede postojećih zaliha. Ukoliko je vaš urin žut – to znači da vašem telu nedostaje vode.
Nedostatak vitamina B je važan uzrok pasivnosti. Ako vašem organizmu nedostaje ovog vitamina, mitohondrije u vašim ćelijama ne mogu da proizvedu energiju iz glukoze.
Ako imate otpornost na insulin, koja je preteča dijabetesa, vaše telo nije sposobno da šećer pretoči u energiju, i on se gomila u vidu masnih naslaga, a vi postajete neaktivni.
Neuravnoteženost lučenja hormona tiroidne žlezde i adrenalina, takođe mogu prouzrokovati naglu lenjost, te je to još jedna značajna stvar na koju morate obratiti pažnju, i pregledati se.
Jasna Stanić