Izraz “briga o sebi” postao je trend, fraza u savremenoj kulturi, koja maglovito podrazumeva mehuriće u kadi i mehuriće u čaši, joga disanje, uvažavanje osećanja, samopouzdanje i samosvest. Ali kad pokušate da praktikujete brigu o sebi, onda se zapitate šta to stvarno znači i postoji li neki obrazac koji možete da primenite, koji će vam pomoći da se orijentišete i da ne zastranite. Evo nekih jednostavnih disciplina, koje treba da uvedete u dnevnu praksu, od kojih nejasna ideja brige o sebi postaje temelj ličnog razvoja.
Telesna i mentalna hrana
Pratite kako se osećate kad nešto jedete ili konzumirate neki sadržaj, ili ste obuzeti nekim mislima. Kada se osećate umorno posle jela, kada ste nervozni i napeti posle neke serije ili slušanja neke muzike, kad se borite sa osećanjem krivice zbog neke greške koju ste napravili na poslu – to znači da radite nešto što nije dobro za vas. Konzumirate ono što vam ne prija. Ako se od toga osećate umorno, naduto, zatrovano, nesrećno, napeto, vreme je da prestanete to da radite. Eksperimentišite. Uvedite promene u sadržajima koje konzumirate i pratite kako se osećate.
Granice
Kad jednom naučite da kažete NE, otkrićete tajnu čarobnu reč, o kojoj vam niko nije rekao istinu. DA ima svoju magiju, ali uslovljeni smo na prihvatanje, saradnju, pristajanje na ono na šta ne želimo da pristanemo. Ne je čarobna reč. Ona otvara vrata brojnih mogućnosti. Postavlja grancu, preko koje možete da pregovarate, da se zauzmete za sebe, ili da se okrenete i odete, jer je to najbolje što možete učiniti za sebe.