Kako izgleda ispoljavanje potisnutih emocija?
To može biti plakanje i ljutnja bez očiglednog razloga, nelogična ponašanja, odluke koje nisu u skladu sa vašom ličnošću i karakterom, to mogu biti i mentalni poremećaji, anksioznost, depresija, posttraumatski sindrom, to mogu biti i fizičke bolesti – kao čir na želucu, bolesti zavisnosti. Zavisi šta potiskujete i koliko, šta vam je slaba tačka i kakve su vaše karakterne osobine.
No, jedna stvar je sigurna, ako ste prešli preko nečega, to ćete znati. Kako? Osećaćete mir – sa sobom, sa čitavom situacijom, pružićete oproštaj, osetićete čak i ravnodušnost. Kad pređemo preko nečega, onda smo se na izvesni način “uzdigli” iznad čitave situacije, ona nas više ne uzbuđuje i znaćemo tačno kako da reagujemo ako se nekad ponovo nešto slično dogodi.
View this post on Instagram
Ovo je vrlo uopšteno, jer su pojedine situacije toliko traumatične da se od njih ne možemo oporaviti. Nekad se ne potisnu samo emocije, nego čitava sećanja budu izbrisana jer su previše za podneti.
Znaj da je u redu ako se nisi oporavila od čega god da se oporavljaš – nemoj sebe da kriviš. Daj sebi vremena i imaj razumevanja, jer oporavak je proces koji ne ide samo uzlaznom putanjom. Čačkanje po nesvesnom je definitivno posao kroz koji ne treba da prolaziš sama. U tome ti može pomoći psihoterapeut – da nađeš put kojim će te emocije izaći na siguran način. Najbitnije od svega je da ne lažeš sebe i da budeš otvorena ka tome da se preispitaš i pogledaš u ogledalo, uprkos strahu koji ćeš zateći. Kad sve to prođe, uvidećeš da i nije tako strašno.
Naslovna fotografija: instagram.com/velvet_dynasty
Jovana Petković