Da ljudska mašta nema granice uverili smo se mnogo puta do sada. Pogledajte ko je sve i na koji način odao priznanje ovoj umetnosti, i poklonio se njenom veličanstvu – cipeli.
Veliki bilbord u čast Kristijana Lobutina
Za dvadesetu godišnjicu cipela Christian Louboutin, poznati umetnik grafita Galo Kanot (Galo Canote) izradio je masivni bilbord na Beverli Hilsu u čast ove prestižne marke cipela.
Štikle – modni detalj ili nešto više?
Japanka Meri Hirata (Mari Hirata) visoke potpetice ne doživljava samo kao modni detalj. Njena umetnost veoma je neobična. Koristeći bele, a ponekad i crvene štikle, Hirata, koja se inače bavi fotografijom, transformiše cipele u različite, često apstraktne predmete. Tako od cipela napravi snežne pahulje, mehure ili čak stonogu. “Moja umetnost je spoj formalnog i neformalnog”, objašnjava Hirata. “Ona predstavlja kombinaciju utvrđenih pravila, začinjena elementima nadrealizma. Moja umetnost je vizuelna igra reči.”
Cipele na platnu
Jedan savet – ne odbacujte prerano stare cipele. Jedan par starih, zemljoradničkih cipela dobio je svojih pet minuta slave. Pravo sa pijace na platno Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh)! Godine 1886, pored “Suncokreta” i “Zvezdane noći” nastalo je jedno od najznačajnijih Van Gogovih dela. Ovo platno zaintrigiralo je mnoge filozofe i po mišljenju nekolicine njih, par čizama šalje mnogo dublju poruku nego što to obični posmatrači i ljubitelji umetnosti vide.
Cipele su ogledalo duše
Da li naše cipele govore umesto nas zapitala se i velška slikarka Džen Rolands (Jen Rowlands). Da bi dala odgovor na ovo pitanje, kako sebi tako i drugima, Džen je tražila od nekoliko poznatih pevača i sportista da joj pošalju par njihovih starih cipela, tako da može da naslika i pokaže koliki značaj imaju u našim životima. “Cipele koje ja slikam su dobro iznošene, i mogu da pokažu karakter osobe koja ih je nosila. Ako na slici postoji više pari cipela, onda možete zaključiti u kakvom su odnosu bili vlasnici istih – da li su supružnici, ljubavnici, prijatelji ili poslovni partneri.”
Lepo i skupo! Spoj umetnosti i potrošačke kulture
“A ko ne voli cipele Prada?”, zapitala se žena slavnog fudbalera Viktorija Bekam (Victoria Beckham) veličajući svoje omiljeno umetničko delo – fotografiju Andreasa Garskija (Andreas Gursky) iz 1996. Bekamova dodaje da je zanimljiv i vredan pažnje Garskijev spoj umetnosti i visoke potrošačke kulture.
Izvori fotografija: mywedding.com, fashionindie.com, qcp.org.au, harpers.org, famousfeetpaintings.co.uk,
poulwebb.blogspot.com
Katarina Stamenković je studentkinja književnosti i zaljubljenik u moderne plesove. Ne može da zamisli dan bez dobre jutarnje kafe i svojih prijatelja. Inspiriše je miris letnje kiše na ulicama njenog grada.