Istorijski nalazi govore da se poreklo prve kade može naslutiti još 3,300 godina pre nove ere u civilizaciji starih Inda. Iz tog vremena datiraju podaci o postojanju bakarnih cevi koja su preteča današnjem vodovodnom sistemu, a pronađene su ispod palate stare Indijske civilizacije.
Prva kada nas dovodi do ostrva Krit. Reč je o pronađenoj gigantskoj konstrukciji od keramike koja je preteča današnje kade. Smatra se da je to je ujedno bilo javno kupalište, jer nisu postojala kupatila u domaćinstvima. Veruje se da u to vreme kupanje nije bilo mnogo povezano sa higijenom, već da je odlazak u javna kupatila bio stvar prestiža.
U srednjem veku ljudi su se kupali u drvenim bačvama. Zagrevali su vodu i stavljali je u burad, nakon kupanja jednostavno bi okrenuli korito i pustili vodu da isteče. U to vreme polako je počela gradnja ličnih kupatila, tako da pored javnih, kade su postale i deo privatnih poseda.
U devetnaestom veku počinje proizvodnja kada od livenog gvožđa. Bile su prenosive, a karakterisale su ih četiri nožice na koje su se oslanjale.
Tek početkom dvadesetog veka počinje proizvodnja ugradnih kada, što je olakšalo njihovo održavanje.Više nije bilo potrebe izbacivati vodu iz kade, već je zahvaljujući kanalizaciji, njihovo pražnjenje postalo lako i jednostavno.
Ubrzo potom počinje ekspanzija boja, oblika i dizajna. Nekadašnje drvene bačve i beton, zamenili su akril i fiberglas, ali i unapređene kombinacije novih materijala sa čelikom i drvetom. Više nema granica u njihovom izgledu, one mogu biti pravougaone, okrugle, ali i sasvim neobične poput kada u obliku cveta, jajeta, kocke, čamca. Nekada su bile pretežno bele, a sada se mogu naći u svim bojama, nijansama i dezenima. Predstavljamo vam nekoliko nejkreativnijih dizajna kada.
Nataša Delač voli ljude, smeh do suza, igranje igrica i prvu jutarnju kafu. Za nju najlepši je osećaj kada prvi put u godini vidi more. Obožava putovanja, čaroliju i čuda.