Više od dve decenije ovaj režiser je radio na rađanju i razvitku čitavog sub-žanra američkog filma, punog melanholije, zadivljujuće estetike, izuzetne pažnje koju poklanja detaljima, i pažljivo odabrane alt-folk muzike. Danas, to jest u poslednjih nekoliko godina njegov uticaj na pop kulturu je toliko zapanjujuć i sveobuhvatan da se prepoznaje u modi, dizajnu, pop i društvenim medijima. Širi se od Gucci renesanse koja je brend stajala bilione dolara, ali isto toliko i donela, preko sad već klasika poznatog kao Tenenbaum chic do najnovijeg spota SZA za pesmu Broken Clocks, u kom prevačica i priajtelji na svoj način prave omaž Andersonovoj estetici.
Gledati svet iz Andersonove perspektive znači uživati u ekstremnoj simetriji i intenzivnim detaljima a upravo tu estetiku prepoznajemo svuda u restoranima, kafićima, u dizajnu korica knjiga, i u izlozima. Kad god ti zafali malo pastela i simetrije u životu, naravno uvek možeš da upališ neki od filmova, da obnoviš gradivo, i pobegneš u njegov paralelni univerzuma. To možeš još efikasnije da uradiš i ako imaš priliku da svratiš u neki od ovih kafića.
Café Bar Luce, Milano
First things first, a to je naravno bar Luce u Milanu u okviru kompleksa Fondacije Prada, čiji dizajn potpisuje ko drugi do samog Andersona. Zato je i na prvom mestu, razume se. Sam režiser kaže da se trudio da napravi autentično i živopisno mesto, bar u kome bi on sam želeo da provede svoja popodneva. Dao je klasičnom milanskom kafeu potpuni preobražaj uz malo kiča i malo više boja. Gde ćeš bolje osetiti celokupan duh njegovih utopijskih scenografija nego upravo ovde?