Da li zaista znate šta vaš partner želi?
Da li ste ga ikada pitali? Vi pretpostavljate da mora da želi isto što i vi. Ali, to možda uopšte nije tačno, jer vi ste različite osobe i svako ima svoje želje, snove i ambicije. Nema ničeg lošeg u tome. Rasvetlite to – koji su ciljevi vašeg partnera, u životu, u vezi? Možda on oseća pritisak jer misli da nije uspeo da vam pruži život kakav zaslužujete i kakav je hteo da vam pruži. Možda se plaši da o nečemu govori sa vama, da vas ne bi uzdrmao i povredio. Ako ne znate šta vaš partner želi – i pred čim okleva – vreme je da počnete da vodite teške, iskrene i dugotrajne razgovore.
Da li ste zaista otvoreni i iskreni sa svojim partnerom?
O, verovatno nisi. Svi imaju svoje tajne, suzdržavanja, prikrivanja, ulepšavanja, bele laži, prećutkivanja. Kad znate sve to o sebi, šta mislite, koliko vam partner veruje? Da li biste vi sebi verovali, ili biste bili sumnjičavi i pokušavali da protumačite šta se krije iza nekih reči i nekih ćutanja? Takođe, možda je partner na isti način poluzatvoren ili poluotovren u odnosu na vas. Znajući to o sebi, opet, kako da veruje vama i kako da bude uveren da vi verujete njemu? Morate unaprediti svoj nivo iskrenosti, dopustiti partneru da vas upozna sa mračne strane, izreći stvari kojih se stidite.
Da li zaista podržavate svog partnera?
To je ona podrška koja se tiče samo njega, čak i u onome što se vama ne sviđa i što možda osećate da vas ugrožava. Svakome je potrebna potvrda, a partner bi trebalo da bude sidro vašeg života (i vi njegovog). Dakle, ako je partner rešio da se oproba u nečemu, da nešto rizikuje, da li mu pružate bezuslovnu podršku, ili kalkulišete kako će to uticati na vas, na vašu udobnost, na vaš odnos?
Da li zaista slušate, ili samo reagujete na izrečeno
Vrlo često uopšte ne slušate da biste razumeli, nego smišljate kako da odgovorite i zauzimate gard. Birate iz njegovih rečenica ono što vam daje šlagvort da uzvratite ili napadnete, zakačite se za nešto što promašuje suštinu. Vodite prazne rasprave u kojima se obrušavate na partnera i uspevate da ga zbunite i ubedite u to da je za nešto kriv – ili uspevate da ga barem ućutkate. To nije zdravo i dobro partnerstvo, ali to se svima dešava – zato je potrebno da to rasvetlite i osvestite. Slušajte partnera. Ne razmišljajte o tome kako da mu uzvratite, kako da mu parirate, kako da argumentujete svoj odgovor, da biste mu doskočili. Samo slušajte, usmerite punu pažnju na njega – to će napraviti ogromnu razliku.
Kako se stvarno oseća moj partner?
To je najvažnije pitanje. Vi znate kako se osećate. Možda ne obraćate pažnju, ali ako obratite, onda ćete baš tačno znati šta osećate. A da li na taj način možete spoznati kako se partner oseća? Vi možete samo da procenjujete i tumačite ponašanje svog partnera i uglavnom to i radite, bez razmišljanja. I to je izvor svih nesporazuma. Dajete težinu nekim stvarima koje uopšte nisu teške – tumačite pogrešno. Recimo, napadnete partnera zbog nečega, a on počne da se ponaša defanzivno i vi zaključite da je on kriv. Nemojte pretpostavljati. Ne uzimajte stvari zdravo za gotovo. Upotrebite veštinu slušanja i usmeravanja pune pažnje, postavljajte pitanja i slušajte, dok ne budete sigurni da ste razumeli. Kad razumete, pitajte da li je to tako kako ste shvatili i osetili. Tako se čuva ljubav i poverenje – razumevanjem i poštovanjem osećanja.
Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets
Brankica Milošević