Sada kad možete da imate seks stalno – nekako ga nemate
Što uopšte nije razlog za zabrinutost. To što ređe vodite ljubav, sigurno nadoknađujete osećanjem mira i radosti zbog jednostavnog prisustva voljene osobe i više se ne osećate kao da treba da iskoristite svaku priliku za intimnost, jer sada vi sami stvarate prilike. Nije se umanjila strast, nego ste se opustili, jer je opala tenzija koju izaziva onaj osećaj da treba da vodite ljubav svaki put kad se vidite, jer se posle možda neko vreme nećete videti. Sada, kad se gledate svakodnevno, taj naboj je opao (sa svim podsvesnim strepnjama koje nosi) i vama je više do intime kroz osećanje bliskosti, druženje, zagrljaje, zajedničko bavljenje po kući, nego kroz seks.
Ako ste razočarani teškoćama na koje nailazite u zajedničkom životu, to ne mora da znači da brak ne valja i da se neće održati. Možete da radite na tome da osmislite model zajedništva u kome nećete jedno drugom narušavati udobnost i privatnost, možete spavati u odvojenim sobama i imati dva kupatila – to je svakako mnogo civilizovanije, nego nametnuta porodična bliskost, zbog koje mislimo da je normalno i potrebno da živimo u tesnoj fizičkoj povezanosti sa drugima, a nenormalno kad osećamo potrebu za samoćom i privatnošću.
Takođe, ako vam zajedništvo ne ide, onda ne treba da pokušavate da ga očuvate po cenu zdravlja i lične sreće. Svakako, dajte svojoj zajednici svaku šansu – ali kad potrošite sve šanse, onda se okrenite sebi i svojim potrebama.
Jedno od najvažnijih banalnih pitanja zajedničkog života su kućni poslovi, a drugo je novac. Dok niste počeli da delite životni prostor, ova pitanja nisu bila bitna, a sada odjednom zahtevaju da im posvetite pažnju i rešite ih na zadovoljavajući način. Neophodno je da delite kućne poslove i to ne u stilu da vam partner pomaže, nego da neke poslove preuzima na sebe sa punom odgovornošću, jer je to i njegov životni prostor. Ne morate striktno deliti poslove, već prema afinitetima i dnevnoj organizaciji i možete se ravnopravno smenjivati na poslovima koje oboje najmanje volite. Pitanje novca je pitanje zajedničkog, kućnog budžeta i većih ulaganja (kupovina stana, automobila, planiranje odmora, pokretanje privatnog posla…), ali to ne znači da morate sav novac stavljati “na gomilu”. Možete zadržati odvojene račune i imati sopstvene troškove, o kojima jedno drugom ne morate polagati račune.
Družite se sa drugim parovima, razgovarajte sa njima o tome kako oni uređuju neke stvari koje su vama problem, razmenjujte iskustva i ideje. Drugi parovi su nešto kao grupa za podršku, jer oni znaju sa čime se suočavate, a ako su iskusniji, možda su pronašli neka kreativna rešenja, za kojima vi još uvek tragate.
Naslovna fotografija: instagram.com/mikutas
Brankica Milošević