Postavljanje granica je izraz brige o sebi, čin samoljubavi, ali često zaboravljamo da postoji i ta oblast – savremene tehnologije – u kojoj takođe moramo misliti o zdravim granicama. Kada ste poslednji put proveli dana bez telefona i interneta? U današnje vreme to je nezamislivo, a čak i kad ste na odmoru, koristite društvene mreže iz zabave – objavljujete fotografije sa odmora i ne dozvoljavate sebi odmor od društvenih mreža. Osećate da biste nešto propustili, osećate se kao deo neke široke i nevidljive zajednice i ne razmišljate o tome šta na taj način nadoknađujete, ili koje iluzije hranite. Naravno, društvene mreže i mediji su najčešće veoma korisni, komunikacija i informacije su trenutne i služe vam u poslu. Međutim, postoji rastuća, ali neprimetna tendencija da uz njih provodite neproduktivno vreme, da budete preplavljeni negativnim, beskorisnim i netačnim informacijama, ili da se osećate inferiorno i upoređujete sebe sa drugima, odnosno sa onim kako se predstavljaju na društvenim mrežama. 

Možete uživati prednosti tehnologije, bez negativnih efekata, ukoliko postavite zdrave granice. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sazan Hendrix (@sazan)


Isključite notifikacije – nema razloga da čujete zvučni signal svaki put kad stigne neko obaveštenje i da na njega reagujete u realnom vremenu. Shvatite sadržaj na društvenim mrežama kao TV sadržaj, koji je moguće birati i vraćati unazad, odnosno, pogledati kasnije ono što vas zanima. Ako su vam zvučna obaveštenja uključena, nećete odoleti, skretaće vam pažnju i svaki čas ćete proveravati šta ima novo – a to obično nije ništa važno, svakako ništa hitno, a najčešće ni naročito zabavno. Psihologija je dokazala da postoji zavisnost od petlje obaveštenja – trenutno zadovoljstvo koje osećate kad dobijete obaveštenje izaziva lučenje dopamina, hormona sreće. Nad tim nemate kontrolu i zavisnost od „pažnje“ drugih uzima maha, a vi ne primećujete. Najjednostavniji način da ovde postavite granicu jeste isključivanje zvučnih notifikacija. 

Obrišite aplikacije – zabeležite listu aplikacija koje najčešće koristite na telefonu. Tokom jedne nedelje pratite kad vam se pojavi osećaj nelagodnosti ili nezadovoljstva zbog neaktivnosti u nekoj od aplikacija. Na kraju nedelje obrišite aplikacije koje imaju najviše rezultata – bićete zadovoljni sobom što ih uklanjate iz svog života, pa će satisfakcija biti prisutna. To je oblik „skidanja“ sa aplikacije koja vam izaziva najviše zavisnosti. Kad prestanete da je koristite, dobijate vreme koje ste na njoj provodili, da ga iskoristite na neki drugi način. 

Comments