Naučeni smo da je život borba, da je u ratu i u ljubavi sve dozvoljeno, jer je i ljubav borba – za sve što želimo da postignemo i dobijemo, moramo da se izborimo, da se potrudimo, da pobedimo druge i budemo bolji od njih. Borba uvek zahteva suparnika, pa čak i kad se borimo ZA, nešto ili neko je na protivničkoj strani. Smatramo da je tako prirodno i koncept životne borbe uopšte ne preispitujemo. Borbenost je znak snage, istrajnosti, karaktera, moći i u zapadnjačkoj kulturi spada u vrline i najpoželjnije osobine.

Pošto je čitavo društvo izgrađeno na tom ubeđenju, borba prožima sve aspekte našeg života i strano nam je da je smatramo konceptom – pošto bismo onda morali da uzmemo u obzir da postoje i drugi koncepti i da naša istina nije jedina i univerzalna.

Istočnjačka filozofija i praksa poznaje drugačije koncepte – prema taoističkim shvatanjima, život je tok, fluid i lakoća i sve u našem životu treba da se odvija prema tim principima. Ono što nastojimo da postignemo borbom, protivno je načelima života i pokazuje da smo na pogrešnom putu, smatraju taoisti.

U zapadnjačkom društvu, svi smo programirani za borbu, od detinjstva. Borimo se za roditeljsku ljubav, borimo se za prestiž u školi i sportu, za pažnju nastavnika i uspeh u poslu i ohrabreni smo da gajimo ambicije i da se takmičimo sa drugima, da se dokazujemo, da budemo bolji. Sa odrastanjem borba postaje sve žešća i ozbiljnija i kad osvojimo pozicije koje smo hteli, kad postignemo ciljeve koje smo zacrtali, onda postavljamo nove ciljeve i nastavljamo borbu. Za bolji društveni status, za materijalni prestiž, za borbenost i uspeh svoje dece… Borba nikada ne prestaje, ne opuštamo se i ne prepuštamo životnom toku.

A to je ono što bi trebalo da činimo, ako osećamo da nas borba iscrpljuje i otupljuje, ako osećamo da mora da postoji nešto više i drugačije, ako nas postignuća osvojena borbom ne ispunjavaju i ako shvatamo da je borba samo usvojen koncept, a ne jedini zakon opstanka za čitav ljudski rod, ako osećamo da duh nekako mora biti iznad materije i njome upravljati…

Comments