Stres ili preopterećenost

Zar to nije isto? Pa, očigledno nije. Možda misliš da si pod stalnim stresom, jer imaš previše obaveza i neprekidno juriš, trudeći se da stigneš na sto strana istovremeno i osećaš da posustaješ i gubiš snagu. Ali ta iscrpljenost koju osećaš nije posledica stresa, nego toga što ne umeš da staneš i kažeš NE, da postaviš sebe na prvo mesto i odbiješ, privremeno obustaviš, ili trajno odbaciš sve što ispija tvoju životnu snagu i time obesmišljava tvoje napore. Jer, trebalo bi da se osećaš dobro, da imaš satisfakciju zato što toliko toga završavaš i tolikim bliskim osobama izlaziš u susret, ispunjavaš njihove želje i potrebe, a ti osećaš da te to uništava i da te drugi opterećuju svojim sebičnim očekivanjima i da ti ne uzvraćaju adekvatno. Ali šta je stres, ako je ovo “samo” preopterećenost. Pa, preopterećenost vodi ka stresu, koji se definiše kao posledica nedostatka osnovnih izvora, vremena, novca, snage, koji će ti svakako ponestati, ako ne postaviš zdravije granice.

Uznemirenost ili anksioznost

Uznemirena si zbog nečega što se sada događa i što ima realne uzroke, a ako se stalno osećaš uznemireno, možda si anksiozna. Anksioznost nije vezana za sadašnjost i realnost, ovo stanje psihičke uznemirenosti vuče iracionalne strahove, koji ti se nameću i ne možeš da ih se oslobodiš, a oseća se i telesno – kao čvor u predelu dijafragme, koji ti ne dozvoljava da udahneš do kraja i da se potpuno opustiš. Kod anksioznosti ponekad je neophodno koristiti lekove koje lekar prepisuje, da bi mogla da se umiriš, a pomažu i smirujuće aktivnosti, kao što je šetnja u prirodi, disanje, meditacija.

Misliš da si besna, a zapravo si frustrirana

Bes je osećanje koje se javlja u odgovor na neku nepravdu, a frustracija je osećanje uskraćenosti, reakcija na nezadovoljene potrebe. Bitno je da napraviš razliku između ovih osećanja.

Izvor fotografija: instagram.com/anxieth

Brankica Milošević

Comments