Kako negovati kožu skalpa? Zdravlje vlasišta je popularna tema ovih dana – i to s razlogom, jer dužina i izgled vaše kose zavise od toga. Evo šta treba da uradite da biste skalpu pružili negu i pažnju koju zaslužuje.

Kako negovati kožu skalpa – najbolji saveti

Perite kosu barem svaki drugi dan

Vlasište je produžetak kože na vašem čelu, tako da ga treba negovati sa istom pažnjom koju posvećujete licu. Na kraju krajeva, vaša kosa i vlasište doživljavaju iste stvari kao i vaše lice. Koža glave zapravo može da pati od nakupljanja bakterija, jer one napreduju u masnom okruženju. Zbog toga bi trebalo da perete kosu i kožu glave često, barem svaki drugi dan, da biste poboljšali čistoću u ovoj oblasti. Zapamtite, zdravo vlasište je od vitalnog značaja za rast kose.

Koristite namenski šampon

Koži na skalpu treba mnogo više pažnje, a pojedini šamponi mogu biti prilično abrazivni. Preporučuje se da tražite namenske formule za kožu glave i one koje ne sadrže sulfate i sintetiku, za najnežnije čišćenje.

Uradite masažu vlasišta

Uprkos tome što redovno peremo kosu i idemo na šišanje, lako je ignorisati ono što je potrebno našem skalpu. Potrebna mu je hidratacija da bi bio zdrava sredina za rast sjajne kose. Nisu samo proizvodi ti koji mogu pomoći – pružite sebi masažu vlasišta da biste poboljšali cirkulaciju u toj oblasti.

Isprobajte stručni tretman

Masaža skalpa može pomoći da se poboljša zdravlje vlasišta i poveća protok krvi, ali sama po sebi neće sprečiti stanjivanje ili gubitak kose. Takođe možete koristiti laser niskog nivoa da biste povećali protok krvi u kožu glave. Microneedling takođe mogu pomoći da se poveća protok krvi, ali to uvek treba uraditi nakon saveta stručnjaka.

Koristite jabukovo sirće

Jabukovo sirće sadrži AHA (alfa hidroksi kiselinu) koja ima prirodna antibakterijska svojstva, piling i dejstvo protiv peruti. Zbog toga je to odličan sastojak za čišćenje vlasišta. Štaviše, jabukovo sirće deluje protiv zapaljenja, tako da se može koristiti za smirivanje osetljivog temena, a istovremeno je dovoljno nežno da ne skine prirodne hranljive materije. Ili ga koristite u proizvodu koji ga navodi kao sastojak, ili ako ga koristite samostalno, prvo ga razblažite vodom. Ostavite ga nekoliko minuta da potpuno upije i razbije svu prljavštinu.

Nanesite SPF na izložena područja

Još jedna stvar na koju treba paziti je efekat sunca. Skalp može da izgori, baš kao i koža na licu, što dovodi do nelagodnosti, perutanja i ljuštenja, ali može dovesti i do ozbiljnih promena na ćelijskom nivou, kao što je rak kože. UV zraci takođe imaju sličan efekat na vašu kosu. Oni oksidiraju i razgrađuju njenu proteinsku strukturu i oštećuju disulfidne veze. Kao rezultat, to smanjuje elastičnost vaše kose, povećavajući poroznost (tj. koliko lako upija vodu) zbog čega vaši pramenovi postaju suvi i lomljivi. Kosa će vam verovatno opadati i kovrdžati se brže nego inače. Uvek koristite SPF kremu na izloženim delovima glave.

Uradite piling skalpa jednom nedeljno

Važno je razumeti da će, kao i koža na licu, i vaše vlasište imati koristi od nežnog pilinga. Maska za piling će ukloniti mrtve ćelije kože i ljuspice, i može poboljšati opšte zdravlje vlasišta. Za kožu glave koja se ljušti ili svrbi, predlog je da koristite antimikrobnu masku za vlasište dva puta nedeljno. Ako vam je koža glave bolna i/ili suva, umirujuća, hidratantna maska za vlasište koja sadrži umirujuću aloe veru i maslinovo ulje može biti od velike pomoći.

Ne koristite ulja na sklapu

Kosa i koža glave imaju potpuno različite potrebe. Ako stavite ulje na kožu glave i ostavite da deluje, to će dugoročno negativno uticati na skalp. Takođe, masne kiseline u ulju mogu izazvati proliferaciju kvasca, koji izaziva iritaciju i svrab. Ulje je dobro ostaviti na kosi, ali ne i na koži glave.

Izbegavajte spavanje sa mokrom kosom

Prirodni kvasac na koži uživa u tamnim, vlažnim uslovima. Dakle, ako je koža glave vlažna ili mokra duže vreme, to može podstaći iritaciju na koži glave. Za optimalno zdravlje vlasišta, nikada ne idite u krevet sa mokrom kosom – uvek odvojite vreme da je prvo osušite, čak i ako je vežete.

Pročitajte i ovo: Šta da radite kada vaša skincare nega prestane da deluje?

Naslovna fotografija: instagram.com/asiabolewskaa

Božica Luković

Comments