Da li ste se ikada pitali kako ljudi uspevaju da ostanu na odmorima po mesec dana, a da čak i ne potroše mnogo novca, a pritom kada pogledate njihove fotografije vidite da su posetili sve kul stvari i obišli sve muzeje?
Da li ste impresionirani činjenicom da će oni sa sobom poneti samo ranac koji teži 10 kg! (uglavnom je tako ukoliko putujete širom Evrope Low-Cost kompanijama, kao što su Ryanair ili easyJet).
Pa, ja sam jedna od onih sa malim budžetom, jedna među ljudima koji opušteno putuju, i reći ću vam da to nije nimalo lako (posebno ukoliko ste devojka), ali je veoma zabavno.
Pokušaću da vam dam neke savete kako da otputujete sa prtljagom od 10 kg i malim budžetom.
Uvek proverite kakvo će vreme biti u zemlji u koju putujete! To je obavezno!
Ukoliko ćete obići više zemalja tokom jednog putovanja, uvek je dobro da znate šta da očekujete – kišu, sunce, vetar, sneg, kako biste poneli stvari u skladu sa prognozom. Nalazim da je ovo pravilo veoma važno.
Kada ste završili sa pakovanjem, verovatno ćete morati da prepakujete stvari, jer ste spakovali previše! Ja najčešće prepakujem stvari po tri puta, ali na kraju nekako uspem.
Ali ukoliko ste devojka, znate šta mislim pod tim, momci su daleko praktičniji: dve majice, šorts, džemper, farmerke, tri para čarapa, tri paketa donjeg veša, četkica za zube plus peškir i oni su spremni za put.
Ali devojke? Pa, mi volimo aksesoare (torbe, kaiševe, kape…) potrebno je da ponesete jedne papuče, štikle (ako baš morate), svoje omiljene starke, trenerku (za svaki slučaj), baletanke i mogla bih da nabrajam u nedogled. Ne želim čak ni da pričam o odeći!
I kako izabrati? Jednostavno, budite praktični! Nemojte nositi stvari koje ćete obući samo jednom, na nekoj žurci ili koje ste tek tako stavili na spisak. Ponesite ono što vam zaista treba, ono u čemu vam je udobno i toplo. Niko nije rekao da tako ne možete izgledati moderno!
Pročitajte vodič za turiste, ili bar pronađite na internetu informacije koje su vam potrebne!
Dobro je da znate šta vas očekuje kada izađete iz aviona. Činjenice kao što su: koja valuta se koristi, da li možete plaćati u evrima, da li je to skupa zemlja, koja vrsta hrane i pića je karakteristična u njoj, koji su običaji koje bi trebalo da znate, koji se jezik govori, da li u toj zemlji ima mnogo kriminala i koliko bi trebalo da budete na oprezu – trebalo bi da znate!
Dakle, istražite sve, počevši od kulture, preko istorije i navika.
Kako naći jeftino prenoćište?
Za ovo bi trebalo da se pobrinete pre nego što krenete, ali može se desiti da ćete smeštaj tražiti i na licu mesta. Ukoliko ste otvoreni za tako nešto, koristite CouchSurfing. To je odličan način da upoznate meštane, domaćine, što je uglavnom dobro, jer oni uvek znaju sva dobra mesta za izlaske, gde jeftino možete da jedete, i obično imaju veliki broj kul prijatelja koji će vas zabavljati.
Hosteli su, takođe, odlična opcija, jer ukoliko delite sobu, možete proći veoma jeftino, ali ja uglavnom putujem sa svojim dečkom, pa želimo posebnu sobu, koju možete dobiti po višoj ceni.
Takođe, možete putovati i bez prethodnog bukiranja smeštaja i naći apartman na licu mesta. Mi smo to uradili u Grčkoj i to je bila najbolja odluka koju smo mogli doneti! Dobili smo super stan veoma povoljno, u centru grada, sa terasom koja je gledala na more!
Sve što vam je potrebno je malo strpljenja, veliki osmeh i dobra energija! Da, uvek postoji i varijanta kampovanja, spavanja pod drvetom ili na plaži. To je plus, jer može da bude veoma romantično (zvuci mora i zvezde na nebu).
Kako da uštedite novac na ulaznicama?
Obično postoje popusti za studente i one koji imaju do 26 godina. Ukoliko ste stariji, žao mi je, dobrodošli u moj svet!
Ne brinite, postoje i druge opcije! Proverite vodič za turiste, muzeji uglavnom imaju jedan besplatan dan u nedelji!
Potražite kancelariju za turiste kako biste dobili neke savete, oni vam mogu dati dobar materijal. Proverite Facebook i nađite grupe koje su studenti napravili, ili pokušajte da pronađete studente koji su stranci! Oni imaju najbolje informacije! Znam da bi trebalo da pomenem meštane, ali oni obično nisu dobri za ovakve vrste informacija. Žao mi je, ljudi, ali to je istina!
Ponekad oni razgledaju muzeje sa mnom, jer nikada pre toga nisu našli vremena, tako da znate o čemu vam pričam!
Šta je sa hranom i pićem?
To je opet stvar toga koliko ste dobro obavili domaći zadatak, a koji je bio istraživanje! Potrudite se da ne jedete na glavnom trgu, ili dok gledate zalazak sunca na plaži, jer je tu mnogo skuplje. Ukoliko zađete malo u unutrašnjost grada, naći ćete još mnogo dobrih restorana, koji su upola jeftiniji. Proverite dnevni meni, jer ponekad imaju dobru i pristupačnu ponudu. Možete da nađete i studenski dom, tamo su cene definitivno niže.
Piće je, definitivno, jeftinije u prodavnicama, nego u kafićima. Neke zemlje, poput Portugala, imaju happy hours, i tada je pivo 50 centi.
Takođe, uvek možete da kuvate u svom hostelu, ili smeštaju.
To bi bili moji brzi saveti. Mogla bih da napišem još mnogo toga, ali će vam i mnogo teksta dosaditi. Ovo su samo neke osnove koje bi trebalo da razmotrite kada putujete.
Backpacking je zaista zabavan, i niste opterećeni prtljagom, tako da možete da idete gde god i kad god želite, a takođe se lako možete povezati i sa ostalim backpackersima, jer širite slične pozitivne vibracije!
Maja Rotovnik voli sve stvari koje čine život lepši. Svoju strast deli na svom blogu Mikstejp, i više ste nego dobrodošli da zavirite na njega i bolje upoznate njegovu autorku. Voli da provodi vreme sa prijateljima, uživa u dobroj knjizi i filmu.