Dobro je biti informisan i znati o tome da postoje osobe koje se ne uklapaju u defincije, ali u suštini, nije potrebno da razumemo šta to tačno znači biti nebinaran, ili transrodan, ili interseksualan – dovoljno je poštovanje. 

Da bismo poštovali druge, poznate i nepoznate, slične ili različite, jedino je potrebno da poznajemo, prihvatamo, volimo i poštujemo sebe. Možda je baš zbog toga i teško prihvatati i poštovati različitost – jer nismo savaladali osnove i imamo mnogo posla sami sa sobom. Kad prihvatamo i volimo sebe, onda uopšte nije teško da prihvatimo i volimo druge, baš onakve kakvi smo, bez osuđivanja, bez nelagodnosti i bez kategorizacije. Sve što treba da radimo, kao društvo i kao pojedinci, jeste da nastavimo ono što već radimo – da razvijamo osetljivost na različitost, da širimo svoje vidike, umanjujemo predrasude i osude i uvećavamo toleranciju i prihvatanje. Jezgrovitije rečeno, da poštujemo sebe, sve oko sebe, sve ljude i sav živi svet. 

Pri tom, moramo razumeti da poštovanje nije reći „neka svako radi šta hoće u svoja četiri zida“ i na taj način se ograditi od različitosti (i istaći svoju „normalnost“). Poštovanje je povezivanje, uključivanje, prihvatanje – a to opet ne znači da pristupamo nekom fenomenu koji treba da proučimo, već da jednostavno svakog prihvatamo onakvog kakav je, sa punim pravom da i sami budemo prihvaćeni takvi kakvi smo. 

To znači da ne morate razumeti, ni poznavati nečiju veru, običaje, sisteme vrednosti i načela po kojima živi, da biste ga poštovali. A opet, izvestan stepen upućenosti i poznavanja, jeste znak poštovanja. Kada otkrijete ili pokušavate da prihvatite nešto novo, upoznajte se sa nekim činjenicama, elementima, aspektima, kako biste se bolje orijentisali u pravcu poštovanja. 


Kada se radi o poštovanju nebinarnih, kao i svih ostalih osoba koje se u vezi sa svojim rodom ne osećaju kao vi, izrazite ga na osnovni način – koristite ime kojim osoba želi da joj se obraćate, jer to ime je izraz njenog identiteta. Pokušajte da ne pravite pretpostavke o nečijem rodu, seksualnom opredeljenju, odnosno, da ne stvarate definicije na osnovu nečijeg izgleda – ne možete proceniti da li je neko nebinaran ili transrodan, samo po izgledu. 

Ako niste sigurni kako da se obraćate nekoj osobi, koje zamenice da koristite, pitajte. Mnoge nebinarne osobe žele da se o njima govori u množini (oni), zato je bolje prevazići neprijatnost i razjasniti način obraćanja – to je najjednostavniji način da se pokaže poštovanje prema nečijem identitetu. A taj identitet je ono sa čim nebinarne osobe istupaju u javnosti, na poslu, u školi, u zajednici u kojoj živite, baš kao i vi. Vaše je da to prihvatite kao nešto uobičajeno. Ako u vašem bliskom okruženju obitavaju nebinarne osobe, postaćete svesni njihovih specifičnih potreba, kao što je ta da bezbedno koriste toalet – muški ili ženski, za njih može biti izazov, pa čak i potencijalan izvor opasnosti, jer se izlažu uznemiravanju i mogućem napadu. 

Razgovarajte sa nebinarnim osobama, kao što biste razgovarali sa svakom drugom osobom, o kojoj želite nešto da saznate, da biste je bolje upoznali i razumeli – to je ne samo izraz poštovanja, već i način na koji proširujete sopstvene granice. 

Naslovna fotografija: instagram.com/creativeinspomagazine

Brankica Milošević 

Comments