Zašto (se) projektujemo

Na ovaj način postižemo rasterećenje, koje ima svoju cenu – udaljavamo se od realnosti i propuštamo šansu da sagledamo sebe, da integrišemo delove sebe koje odbacujemo i negiramo, dok istovremeno sa tim delovima stupamo u kontakt na bezbednoj udaljenosti (to nismo mi i nećemo mi biti prezreni, postiđeni i kažnjeni).
Osvešćivanjem ovog mehanizma, prihvatanjem da pogledamo sebe u ogledalu koje nam nudi bliska osoba (platno koje odslikava našu projekciju) možemo da postignemo veliku dobrobit za sebe i za odnose sa tom osobom, a takođe i njoj možemo da pružimo primer kako se konstruktivno koristi to ogledalo, koje jedni drugima u bliskim odnosima predstavljamo, želeli mi to ili ne. Projekcija nam pruža priliku da vidimo ono što ne želimo da prihvatimo i da pokušamo da uradimo upravo to – da se povežemo sa delovima sebe koje odbacujemo, da integrišemo svoje slabosti, svoju mračnu stranu, svoje nesigurnosti i sputanosti, da prigrlimo sebe u čitavom rasponu svega što jesmo. To je ono što nas oslobađa i što ukida potrebu za aktiviranjem ovog mehanizma.
Kada projektovani sadržaj vratimo u sebe (prema Jungu) napravili smo važan korak ka sopstvenoj celovitosti, odnosno, individuaciji. Tada raspolažemo materijalom sa kojim možemo da radimo, da se razvijamo i produbljujemo svest i samosvest.

benjaminrobyn jespersen 438338 unsplash Kako se projekcijama branimo od uvida i samospoznaje

Delovi koje najčešće odbacujemo

Sebičnost, zavidljivost, sujetnost, povređenost, nekompetentnost, osvetoljubivost, agresivnost…kada prihvatimo i emotivno proživimo odbačene delove sebe, oni prestaju da budu naši neprijatelji – prestajemo da radimo protiv sebe, postajemo svesni svoje kompleksnosti i ti delovi nas dobijaju svoje mesto u našoj celovitosti. Ovo je dugotrajan proces u kome je potrebno da istu projekciju sagledamo mnogo puta, da iskusimo bol zbog nje i da naučimo da prihvatamo i volimo sebe. Taj put nije prijatan, ali je jedini kojim treba da krenemo, da bismo ostvarili ispunjeniji i kvalitetniji život, stabilnije odnose sa bliskim ljudima i pozitivan stav prema sebi i svom životu.

Pročitajte još i ovo:

Verujete li u prijateljstvo na Fejsbuku? (BLOG)

Znaci da je tvoj prijatelj “fejk”

Razlozi zbog kojih treba da preispitaš šta govoriš prijateljicama o svojoj vezi

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Fotografije: www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments