Kako umanjiti pore? Ovo pitanje je jedno od najčešće postavljanih na Guglu. Istina je da se ne možete rešiti pora, ali možete ih učiniti manje uočljivim!

Pore igraju važnu funkciju u pomaganju našoj koži da oslobodi sebum – prirodno ulje našeg tela – da bi je učinila prirodno elastičnom i hidriranom. Svi želimo kožu koja će biti poput blistavog, glatkog platna, pa je težnja da se izgled pora umanji – validna. Zato donosimo nekoliko stručnih saveta koji bi trebalo da pomognu.

Tokom godina bilo je mnogo debata o tome kako tačno funkcionišu pore. Suprotno popularnom verovanju, pore se ne mogu otvarati i zatvarati kao vrata (nemaju mišiće). Međutim, postoji određena uloga tople i hladne vode koja utiče da li će biti manje ili više izražene.

Šta su pore?

Možda izgledaju kao male tačke na površini naše kože, ali pore su zapravo mali otvori za folikule dlake. Postoje dve različite vrste pora – jedna oslobađa sebum (prirodno ulje tela), a druga znoj. Pore omogućavaju da ulje, znoj i sebum odu iz naših žlezda do površine kože, što je neophodno za zdravu kožu.

Pošto su otvori folikula dlake na koži, ne možete da ih uklonite i ne možete da ih “zatvorite”, jer predstavljaju neophodne komponente.

Šta utiče na izražene pore?

Prosečna odrasla osoba će imati oko pet miliona pora na telu i 20.000 na licu. Ali, uglavnom ne možemo da ih primetimo – tek kada su uvećane postaju vidljive. Obično su izražene pore genetski uslovljene, ali postoje i drugi faktori koji mogu uticati na vidljivost. Na primer, prekomerna proizvodnja sebuma može učiniti da pore izgledaju veće. Ako se ulje, toksini, prljavština i šminka skupljaju u porama, to ih može opteretiti i rastegnuti, čineći da izgledaju mnogo veće.

Starenje kože je još jedan krivac zbog smanjene elastičnosti kože i gubitka kolagena. Isto tako, sunce dehidrira kožu, zbog čega su lojne žlezde preterano aktivne, što zauzvrat čini da pore izgledaju veće. U toku toplijih vremenskih uslova, koža koja okružuje pore takođe ima tendenciju da otekne i proširi se, a znojenjem se proizvodi više sebuma, što opet doprinosi većim porama.

Što se tiče drugih faktora, neadekvatno čišćenje kože, okluzivna (ili pregusta) šminka i nega kože nemedicinskog kvaliteta mogu doprineti izraženim porama.

Kako znati kada su vam pore začepljene?

Začepljene pore se mogu manifestovati na različite načine na koži. Jedan od najčešćih znakova začepljenih pora je razvoj fleka kao što su mitiseri, bele tačke ili bubuljice. Oni se javljaju kada mrtve ćelije kože, sebum (prirodno ulje) i bakterije začepe pore.

Kad se pore začepe, mogu izgledati i veće nego obično. Akumulacija ostataka, sebuma i mrtvih ćelija kože može rastegnuti i proširiti otvore pora, čineći ih uočljivijim.

Kako umanjiti pore?

Nažalost, kada se pore rastegnu, ne mogu da se vrate na prvobitnu veličinu. Međutim, dobra vest je da ih možemo učiniti manje primetnim. Savetuje se da se pre spavanja koriste sredstva za negu kože zasnovana na proverenim sastojcima, kao što su salicilna kiselina, glikolna kiselina i retinoli, kako bi se očistile pore, poboljšala tekstura kože i stimulisala proizvodnja kolagena. Zauzvrat, to će rezultirati boljim izgledom pora.

Pore možete učiniti manje vidljivim čišćenjem kože dva puta dnevno i pilingom dva puta nedeljno kako biste uklonili ulje, prljavštinu, sebum i ćelijske ostatke. Što manje izlaganja suncu je takođe ključno jer UV zračenje razgrađuje kolagen i elastin, što zauzvrat proširuje veličinu pora, tako da je korišćenje kreme sa SPF svakog dana od vitalnog značaja.

Hemijski piling koji izvodi dermatolog može obezbediti dublje čišćenje i poboljšati teksturu kože; tretmani mikroiglicama mogu stimulisati proizvodnju kolagena što može učiniti da pore izgledaju manje, a pojedini laserski tretmani, kao što su frakciona laserska terapija ili IPL (intenzivna pulsirajuća svetlost), takođe mogu poboljšati teksturu i izgled velikih pora.

Pročitajte i ovo: Retinol 101: Uputstvo za početak korišćenja moćnog skincare sastojka

Naslovna fotografija: instagram.com/katharinaanjs

Božica Luković

Comments