Kari u stvari i nije samo začin, to je mešavina začina koja se na Hindu jeziku zove masala. Svaki kuvar ima svoju varijantu tako da mu se ne može utvrditi tačan sastav. Čak postoji i izreka: “U Indiji postoji toliko kari-mešavina koliko i kuvara.” Može da sadrži i do dvadeset raznih vrsta začinskog bilja. Neki od glavnih sastojaka su: kumin, čili, korijander, kurkuma, đumbir, crni biber, fenugrik (piskavica), lovor, beli luk, oraščić, karanfilić, gorušica, fenel, cimet, crni i zeleni kardamon i mnogi drugi.
Postoje dve vrste karija, standardni i ljuti. Ljuti se još naziva i madras kari, po gradu Madrasu, tj. današnjem gradu Čenai, na jugu Indije. Obično je mnogo ljući od ostalih vrsta karija. U sastav madras karija ulaze: crni biber, kurkuma, korijander, cimet, kumin, crni i beli luk, karanfilić, lovor, so, fenugrik, fenel, gorušica, kardamon, sušeni đumbir, cvet oraščića, muskatni oraščić, asafoetida. Obično se na jelo za četiri osobe stavlja pola do jedne kašičice ovog začina, mada ljubitelji ljutog mogu staviti i više.
Od njega se prave i mnogi umaci, poput kremastog kari-umaka koji se dobija spajanjem karija i jogurta ili kokosovog mleka, a ako dodate limunov sok ili tamarind u madras kari dobićete kiseo ili gorak sos. Veoma brzo gubi oštrinu i zato ga treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi.
Lekovitost
Osim što se koristi u mnogim svetskim kuhinjama, poznata su i njegova lekovita dejstva. Pošto sadrži mešavinu začina koristan je jer jača imunitet, poboljšava cirkulaciju, ima antibakterijsko dejstvo, ublažava bol, poboljšava varenje hrane bogate belančevinama, ublažava nadutost creva i probavne probleme, uspešan je u borbi protiv slobodnih radikala, utiče na pojačano lučenje želudačnog soka i pljuvačke.
Posebno je dobar u zaštiti moždanih ćelija. Smatra se da može da uništi ćelije raka u roku od 24 sata, ali se lako probavlja zato ga treba svakodnevno koristiti. Istraživanja pokazuju da je u Indiji zabeležen mnogo manji broj obolelih od Alchajmerove bolesti i demencije, a ova zemlja je prva po zastupljenosti karija u ishrani.
Drevna indijska nauka o umetnosti življenja, ajurveda, dala je doprinos indijskoj kuhinji. Po njihovom učenju sve što radimo ima uticaj na telo, a samim tim i na um. Stoga hrana koju unosimo mora da bude čista, da potiče iz prirode i da bude uravnotežena. A to znači da se sastoji od mešavine šest ukusa: slatko, ljuto, kiselo, gorko, slano i oporo. Upravo taj balans nalazimo u kariju.
Nataša Gajić – romantična, druželjubiva i opuštena. Voli modu i Audrey Tautou. Opušta se uz popodnevnu kafu i časopise. Veruje da je harizma ključni začin za dobar stil.